Polacy rozbili Macedonię Północną! Jesteśmy liderem swojej grupy ME!

Filip Bares
Po zwycięstwach nad Czechami (3:0) i Holandią (3:1) polscy siatkarze pokonali gospodarzy "naszej" grupy Macedonię Północną 3:0 (25:12, 25:21, 25:14). Dzięki wygranej Biało-Czerwoni wskoczyli na "fotel" lidera.

Podopieczni Nikoli Grbicia dobrze zaczęli niedzielne starcie, ale Macedończycy nie pozwoli im odskoczyć. Od stanu 9:9 Biało-Czerwoni chyba zdecydowali się pokazać rywalom ich pełne możliwości i resztę seta wygrali 16:3! W powietrzu brylowali przede wszystkim Tomasz Fornal i Bartosz Bednorz, którzy zdobyli po pięć punktów. Cztery "oczka" dołożył natomiast Norbert Huber. Polscy siatkarze byli lepsi w każdej znaczącej statystyce - atakach (11 do 6), blokach (6 do 3) i niewymuszonych błędach (3 do 8). Ostatecznie wygrali seta 25:12.

W drugim secie Biało-Czerwoni wyglądali ponownie na zdecydowanie lepszych. Przez większość seta prowadzili 3-4 punktami, ale chwila dekoncentracji i rywale wrócili. Macedończycy doprowadzali 3-krotnie (19:19, 20:20 i 21:21) do remisu zanim Polacy "się spięli" i wygrali seta 25:21.

Trzeci set był już formalnością. Biało-Czerwoni prowadzili przez praktycznie całego seta i wygrali ostatnią partię do 14.

Najwięcej punktów dla Polski zdobył Bednorz - 17. Fornal miał 16, a Bartosz Kurek dołożył 13.

Dzięki wygranej Polacy są liderem swojej grupy.

Polska na EuroVolley 2023

Podopieczni trenera Nikoli Grbica rozpoczęli turniej od meczów z teoretycznie najtrudniejszymi grupowymi rywalami i spotkanie z Macedonią Północną było dla nich pierwszym z trzech, w których będą się mierzyć z europejskimi outsiderami.

Macedończycy nie mają zbyt długiej historii na międzynarodowych parkietach siatkarskich. W mistrzostwach Europy zadebiutowali w 2019 roku, zajmując 17. miejsce. Dwa lata później uplasowali się na 23. pozycji. Ich największy sukces, to srebro Ligi Europejskiej, które zdobywali w latach 2015-2017.

Biało-czerwoni mierzyli się z nimi zaledwie czterokrotnie. W 2014 roku w kwalifikacjach do europejskiego czempionatu 2015 dwa razy pokonali ich 3:0, natomiast rok później w Lidze Europejskiej, w której rywalizowała polska kadra B, przegrali z nimi 2:3 i 1:3.

W składzie gospodarzy grupy C nie ma światowych gwiazd, jednak jest w nim dwóch siatkarzy znanych z boisk polskiej ekstraklasy - atakujący Nikola Gjorgiew, który w sezonie 2017/18 grał w Onico Warszawa, a także jego brat Gjorgi Gjorgiew, rozgrywający Alurony CMC Warty Zawiercie w sezonie 2020/21.

Cztery najlepsze zespoły z grupy awansują do 1/8 finału. Na pierwszą część fazy pucharowej polska kadra przeniesie się do włoskiego Bari. Turniej, rozgrywany w czterech krajach: Włoszech, Bułgarii, Macedonii Północnej i Izraelu, potrwa do 16 września. Spotkania o medale odbędą się w Rzymie