Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci i ułani z Radomia mieli wiele pracy (zdjęcia)

R
Patrol cyklistów z Radomia przemaszerował ulicami Kielc z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Patrol cyklistów z Radomia przemaszerował ulicami Kielc z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. archiwum prywatne
Aktywny długi weekend rekonstruktorów historii.
W ostatni weekend radomianie walczyli w Ryczywole. Na pierwszym planie Paweł Łuk - Murawski.
W ostatni weekend radomianie walczyli w Ryczywole. Na pierwszym planie Paweł Łuk - Murawski. Tomasz Dybalski

W ostatni weekend radomianie walczyli w Ryczywole. Na pierwszym planie Paweł Łuk - Murawski.
(fot. Tomasz Dybalski)

W dniach 3 i 6 maja członkowie grupy rekonstrukcji przedwojennej policji oraz ułani z Radomia, uczestniczyli w wielu różnych imprezach w kraju.

Na zaproszenie władz województwa świętokrzyskiego oraz dowództwa kieleckiego szwadronu kawalerii ochotniczej, w 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przez ulice Kielc, w barwnej defiladzie kawalerii z różnych historycznych epok i dawnego wojska, przemaszerował patrol cyklistów komisariatu radomskiego przedwojennej Policji Państwowej.

W KIELCACH CZĘSTO

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem Czynu Legionów, na terenie placu sportowego przy wojewódzkim domu kultury, odbył się festyn rodzinny "Vivat Konstytucja 3 Maja". Radomianie zaprezentowali tam wystawę zabytkowych rowerów "Łucznik". Wspólnie z kielecką grupą rekonstrukcyjna 4 Pułku Legionów, odegrali scenę historyczną ukazującą współdziałanie policji z piechotą Wojska Polskiego z okresu 1939 roku.

- Gościmy często w Kielcach, na obchodach ważnych świąt państwowych. Z nieukrywaną dumą pokazujemy tam nasze tradycje oraz największy posiadany przez nas atut, wyroby Fabryki Broni w Radomiu. Mamy już zaproszenie na kolejne występy na terenie ziemi świętokrzyskiej - mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant grupy policyjnej.

W ROLI ŻOŁNIERZY

W niedzielę 6 maja, na błoniach przy rzece Radomskie w Ryczywole, odbyła się wielka inscenizacja. Odtwarzano tam walki odwrotowe jakie toczyła Armia Prusy w rejonie środkowej Wisły na "przedmościu maciejowickim" w pierwszej dekadzie września 1939 roku, tuż po zniszczeniu mostów na rzece.

W role żołnierzy II Rzeczypospolitej, wcielili się członkowie Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej. Wystawili oni dwa pododdziały ułanów i kolarzy. Podobnie jak konie, rower były szybkim środkiem transportu ludzi, sprzętu i zaopatrzenia. Inscenizacja w Ryczywole, obfitowała nasyceniem efektów pirotechnicznych, walk samolotów, wystrzałów armatnich, szarż kawalerii i ataków na bagnet.

Przeciwnikami radomian byli inni mieszkańcy naszego miasta. Po stronie niemieckiej walczyli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 26 Infanterie Regiment.

- Mamy w Radomiu, osoby wcielające się w wojsko niemieckie. Jest to dobrze wyposażona i zgrana grupa o dużym doświadczeniu inscenizacyjnym - dodaje aspirant Paweł Łuk-Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie