Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z mazowieckiej drogówki podsumowali swoje działania podczas wakacji i zapowiedzieli kolejne akcje

OPRAC.:
Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Podczas konferencji prasowej policjanci z drogówki przedstawili plany nowego programu, który się rozpocznie i podsumowali działania podczas ubiegłych wakacji.
Podczas konferencji prasowej policjanci z drogówki przedstawili plany nowego programu, który się rozpocznie i podsumowali działania podczas ubiegłych wakacji. Tadeusz Klocek
W poniedziałek, 4 września w pobliżu Publicznej Szkoły Podstawowej numer 34 w Radomiu odbył się briefing prasowy inaugurujący działania prewencyjno-profilaktyczne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci z mazowieckiej drogówki przedstawili założenia rozpoczynających się działań.

Policjanci z mazowieckiej drogówki podsumowali swoje działania podczas wakacji i zapowiedzieli kolejne akcje

Mając na uwadze bieżący nadzór nad stopniem utrzymania dróg, a także prawidłowość oznakowania, policjanci z komend miejskich i powiatowych wspólnie z przedstawicielami zarządców dróg i przedstawicielami szkół, przeprowadzili lustrację terenów przy szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych w ramach działań pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły”. Jednym z celów prowadzonej akcji było sprawdzenie zasadności istniejącego oznakowania z uwzględnieniem natężenia ruchu, ukształtowania terenu, geometrii drogi, a także prawidłowości ustawiania i stanu technicznego znaków drogowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz ich widoczności.

Podczas działań objęto 1088 szkoły (1107 w 2002, 1073 w 2021, 977 w 2020) w wyniku czego stwierdzono 165 (202 w 2022, 231 w 2021, 216 w 2020) nieprawidłowości. Do najczęściej ujawnianych nieprawidłowości należały: brak znaków A-17 (uwaga dzieci), brak tabliczki T-27 (przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci), brak znaku D-6 (przejście dla pieszych), brak lub słabo widoczne oznakowanie poziome P-10 (przejście dla pieszych) oraz nieprawidłowa widoczność znaków (przysłonięte przez roślinność).

W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.

W czasie spotkania z dziennikarzami podumowano też wakacyjne działania mazowieckich policjantów oraz między innymi bezpieczeństwo na drogach oraz nad akwenami.

W czasie działań "Bezpieczne wakacje 2023”, w okresie od 23 czerwca do 3 września, na drogach objętych nadzorem przez funkcjonariuszy ruchu drogowego jednostek podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zaistniało 427 wypadków drogowych (401 w okresie roku ubiegłego). W wypadkach śmierć poniosło 53 osoby (41 w 2022 roku), a 524 doznało obrażeń ciała (493). W tym czasie odnotowaliśmy także do 3504 kolizje drogowe (3478 w 2022 roku).

Podczas wakacji policjanci ruchu drogowego z mazowieckiego garnizonu Policji, w ramach działań "Bezpieczne Wakacje 2023”, skontrolowali również łącznie 393 autobusy, z czego 245 kontroli przeprowadzono w wyznaczonych miejscach, a 148 w innych miejscach. W czasie kontroli policjanci zatrzymali tylko 1 dowód rejestracyjny za niesprawność świateł cofania i uniemożliwili dalszą jazdę autobusu. Niewłaściwy stan techniczny autobusu spowodował konieczność przełożenia wycieczki na dzień następny oraz wymusił na organizatorze wycieczki zapewnienie innego przewoźnika.

W trakcie bieżących wakacji służbę patrolową na zbiornikach pełniło 18 funkcjonariuszy posiadających uprawnienia zawodowe do pływania łodzią, którzy podczas wykonywanych zadań wspierani byli przez innych funkcjonariuszy służby prewencyjnej oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, WOPR-u oraz Państwowej Straży Rybackiej. Policjanci ci mieli do dyspozycji 14 łodzi motorowych oraz 1 skuter wodny. W trakcie ostatnich 3 miesięcy policjanci zostali skierowani do ponad 170 służb pełnionych na wodach i terenach przywodnych.

W 2022 roku na terenie działania jednostek organizacyjnych Policji garnizonu mazowieckiego odnotowano 46 zdarzeń związanych z utonięciem osoby, z czego 14 zaistniało w czasie wakacji. Do 1 września odnotowano 17 zdarzeń, w tym 4 w okresie wakacji, a wszystkie przypadki były na ogólnodostępnych niestrzeżonych terenach. Od lat jako główne przyczyny utonięć wskazujemy brawurę oraz przecenianie swoich umiejętności pływackich a także wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Jako policjanci apelujemy o zachowanie rozwagi oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku oraz rekreacji nad wodą.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie