Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci związkowcy zapowiadają protesty

Piotr Kutkowski [email protected]
Policyjni związkowcy nie są zadowoleni z zapowiedzianych przez rząd dla policjantów podwyżek i sami zapowiadają akcje protestacyjne.

Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych informowała, że na wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych przeznaczona zostanie kwota około 390 milionów złotych, podając też, że kwota ta przełoży się na wzrost wynagrodzenia o około 4 procent dla funkcjonariuszy i około 6 procent dla pracowników cywilnych. Pani minister mówiąc o podwyżkach zaznaczała, że zgodnie z sugestiami związków zawodowych wszystkich służb podległych MSW, podczas Forum Dialogu Społecznego, nie będą to podwyżki przyznawane równo na każdy etat. Wyjaśniła, że cała kwota zostanie podzielona na wszystkie służby, a następnie komendanci przekażą je podległym jednostkom. Na poziomie jednostek powiatowych komendanci służb, po konsultacjach ze związkami zawodowymi, będą decydowali o kwocie podwyżki na poszczególne stanowiska.

O komentarz do tych zapowiedzi poprosiliśmy Roberta Króla, zastępcy przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Odpowiedział, że jest on taki sam, jak komentarz Zarządu Głównego związku. A związkowcy stwierdzają w nim m.in., że według obietnicy złożonej przez premiera Donalda Tuska w listopadzie 2011 roku, pod koniec obecnej kadencji rządu i parlamentu, miało nastąpić powtórzenie podwyżki płac przyznanej w roku 2012 w kwocie po 300 złotych brutto dla każdego żołnierza i funkcjonariusza. Tymczasem w 2015 roku na pierwszym posiedzeniu nowo powołanego Forum Dialogu Społecznego przy MSW zabrakło na nich konkretnych informacji w najważniejszych dla związkach zawodowych kwestiach płacowych okazało się, że program modernizacji, o który zabiegała strona społeczna, nie będzie miał zdaniem kierownictwa MSW kształtu ustawy oraz że ograniczy się on wyłącznie do inwestycji, nie uwzględniając wzrostu płac funkcjonariuszy i pracowników.

"Pytanie o dotrzymanie obietnicy premiera Donalda Tuska na temat wzrostu płac pod koniec obecnej kadencji doczekało się odpowiedzi, że w budżecie na rok 2015 nie przewidziano na ten cel żadnych środków. W tej sytuacji Ogólnopolski Komitet Protestacyjny NSZZ Policjantów nie miał wyjścia i zmuszony był do podjęcia decyzji o pikiecie protestacyjnej, która odbyła się z udziałem dziesięciu organizacji związkowych reprezentujących Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną, Służbę Więzienną, Biuro Ochrony Rządu i Służbę Celną, 23 lipca 2015 roku pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów" - napisali związkowcy.

Jak twierdzą, pobieżne wyliczenia dotyczące kwot, o których poinformowało obecnie MSW, wskazują, że nie ma tu mowy nawet o spóźnionej realizacji obietnicy Donalda Tuska.

Według związkowców funkcjonariusze oczekiwali, że pod koniec obecnej kadencji rządu otrzymają podwyżkę rzędu około 300 zł, tymczasem wzrost średniej płacy policjanta o około 4 procent od stycznia 2016 roku daje kwotę około 175 złotych brutto na etat, w tym fundusz nagrodowy. Brak jest też informacji co do sposobu realizacji podwyżki.

"Przed nami dalsze działania protestacyjne" - zapowiadają w swoim stanowisku policyjni związkowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie