Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Radomska podpisała umowę z firmą Bombardier

Janusz PETZ
Elżbieta Szychta, dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki Politechniki Radomskiej pokazuje umowę, podpisaną z firmą Bombardier Transportation.
Elżbieta Szychta, dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki Politechniki Radomskiej pokazuje umowę, podpisaną z firmą Bombardier Transportation. J. Petz
Politechnika Radomska podpisała umowę z firmą Bombardier. Jej studenci uzyskają dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań związanych z kolejnictwem.

Organizacja stażów studenckich oraz udział w specjalistycznych projektach Unii Europejskiej to główne punkty umowy, jaką Politechnika Radomska zawarła ze światowym potentatem w dziedzinie produkcji pojazdów i urządzeń kolejowych, firmą Bombardier Transportation.

Efektem tej współpracy będzie utworzenie w Radomiu supernowoczesnego laboratorium do kształcenia specjalistów od organizacji ruchu kolejowego.

- Bardzo cieszę się z tej umowy. Będziemy kształcić specjalistów na najwyższym światowym poziomie i uzyskamy dostęp do najnowocześniejszych technik i rozwiązań związanych z kolejnictwem. Mamy bowiem do czynienia z firmą, która jest prawdziwą potęgą w tej dziedzinie, zbiera kontrakty nie tylko w Ameryce Północnej i Europie, ale też w Brazylii, Australii - mówi Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej.

NOWE LABORATORIUM

Pierwszym wymiernym efektem będzie utworzenie w Radomiu laboratorium do kształcenia specjalistów organizacji i zarządzania ruchem kolejowym. Ma ono być otwarte już w maju. Mirosław Luft nie zdradził, jakie urządzenia się w nim zjadą.
Wiadomo jedynie, że studenci będą się uczyli na symulatorach i urządzeniach, które są wykorzystywane przez nowocześnie wyposażone stacje kolejowe na świecie.

- Laboratorium, które obecnie posiadamy, będzie nadal funkcjonowało. Urządzenia, które mamy, służą do nauki sterowania ruchem i dotyczą automatyki kolejowej, która jeszcze działa w Polsce. Studenci nabywają więc praktycznej wiedzy, która będzie im przydatna, zanim zarządzanie ruchem kolejowym nie zostanie w większym stopniu skomputeryzowane - powiedziała Elżbieta Szychta, dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki Politechniki Radomskiej.

SZANSA

Zdaniem Mirosława Lufta, Politechnika Radomska zyskała szansę na to, by stać się swego rodzaju liderem w kształceniu specjalistów w dziedzinie organizacji i zarządzania ruchem kolejowym.

- Kolej narzeka na to, że nie ma fachowców. Brakuje ludzi do budowy nowych linii kolejowych, ale też projektantów automatyki małej, średniej czy dużej stacji kolejowej. Mamy nadzieję, że nasi absolwenci bez trudu znajdą atrakcyjną pracę - powiedział Mirosław Luft.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie