Mateusz Pietras
Polscy siatkarze awansowali do finału Uniwersjady rozgrywanej w chińskim Chengdu PZPS/RAFAL OLEKSIEWICZ
W półfinale Uniwersjady Polscy siatkarze pokonali reprezentację Iranu 3:0 (25:21, 25:22, 25:11). W wielkim finale na parkietach w Chengdu zmierzą się ze zwycięzcą meczu Włochy - Chiny. W pięciu spotkaniach podopieczni Dariusza Luksa nie zaznali porażki w secie. Finał zaplanowano na poniedziałek.

W spotkaniu o finał Uniwersjady reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn podejmowała zespół z Iranu. W ćwierćfinale pokonali sąsiadów ze wschodniej granicy - Ukraińców 3:0 ( 25:20, 25:16, 25:19).
- Ukraina zawiesiła nam poprzeczkę najwyżej spośród dotychczasowych rywali - powiedział cytowany w Polsacie Sport reprezentant Polski i zawodnik PSG Stali Nysa Kamil Szymura.

Z podejścia do meczu zadowolony był inny z reprezentantów Mateusz Poręba.
– Taki mecz był nam bardzo potrzebny, gdy wygrywanie przychodzi dosyć łatwo to można się pogubić i stracić koncentrację - mówił po meczu dla PZPS środkowy Poręba.

Zaś Irańczycy awans do najlepszej czwórki turnieju zapewnili sobie po pięciosetowym boju z Niemcami. W fazie grupowej wygrali z Hindusami i Argentyńczykami, a na otwarcie turnieju przegrali z Czechami.

Piąte spotkanie bez straty seta

Do pewnego momentu inauguracyjny seta toczył się punkt za punkt. Pod koniec pierwszego seta półfinału podopieczni Dariusza Luksa przyspieszyli tempo i zwyciężyli 25:21. Drugi set miał nieco inny przebieg. Biało-Czerwoni przez niemalże całą partę prowadzili kilkoma puntami. Persowie potrafili dojść Polaków na jeden punkt (23:22), jednakże to było za mało. Siatkarze Luksa wygrali 25:22. Trzeci set skończył się koncertem i pogromem zakończonym 25:11.

Droga polskich siatkarzy na Uniwersjadzie w chińskim Chengdu

W pierwszym meczu fazy grupowej rozprawili się z Portugalczykami 3:0 (25:12, 25:15, 25:20). W drugim spotkaniu Biało-Czerwoni poszli za ciosem pokonując Hong Kong 3:0 (25:11, 25:19, 25:14). Pierwsze miejsce w grupie przypieczętowali triumfem nad Koreą Południową, również 3:0 (25:17, 25:15, 25:21).

W finale Uniwersjady zmierzą się ze zwycięzcą meczu Włochy - Chiny.

Cztery lata temu Polscy siatkarze zajęli drugie miejsce przegrywając z... Włochami 3:2.