Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie współpracować z Boeingiem. Co z Airbus Helicopters?

Janusz Petz
CV-22 Osprey z amerykańskich sił powietrznych nad lotniskiem Radom - Sadków.
CV-22 Osprey z amerykańskich sił powietrznych nad lotniskiem Radom - Sadków. grztus/lotnictwo.net
Trwa bitwa o zamówienia dla lotnictwa wojskowego z Radomiem w tle. Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykański koncern Boeing podpisały list intencyjny, przedstawiający w zarysie, jak obie firmy mogą współpracować w ramach projektów związanych z modernizacją polskiej armii i lotnictwa wojskowego.

Czy polska zbrojeniówka pod nowym kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej chce ściśle związać się z Amerykanami za cenę ograniczenia współpracy w europejskimi producentami? Niekoniecznie. Francuski Airbus Helicopters, a także inni europejscy potentaci nie rezygnują ze starań o intratne zamówienia ze strony Polski, a stawką jest ponad 130 miliardów złotych, które Polska zamierza wydać w ciągu najbliższych lat na gruntowną modernizację armii i przemysłu zbrojeniowego.

Apache, Chinook, Osprey
Boeing i Pegaz mogą ze sobą współpracować w ramach projektów związanych ze śmigłowcem typu AH-64E Apache oraz programów takich, jak: CH-47 Chinook, V-22 Osprey, wywiadu lotniczego, programów obserwacji oraz rozpoznania, jak również systemów kosmicznych i satelitarnych.

Możliwości biznesowe obejmują prace inżynierskie, długoterminowe wsparcie i szkolenia. W ramach współpracy przewiduje się rozwój kompetencji, transfer technologii oraz know-how, wspólne badania, rozbudowę technologii i łańcucha dostaw, jak również usługi dotyczące programów Boeinga w lotnictwie i obronności. Wiadomo jednak, że na początek kluczową kwestią dla Amerykanów jest uzyskanie zamówienia ze strony polskiej armii na śmigłowce bojowe w ramach programu „Kruk”. Mają one zastąpić w polskim lotnictwie wysłużone po-sowieckie maszyny Mi-24. Do tej pory swój udział w przetargu zgłosiło czterech producentów: Boeing proponuje śmigłowiec AH-64 Guardian, Bell Helicopter - maszynę AH-1 Zulu, francuski Airbus Helicopters helikopter Tiger. O zamówienie stara się też turecki producent śmigłowca T-109 Atak, który powstał na bazie włoskiego śmigłowca Mangusta koncernu Agusta Westland, właściciela firmy PZL Świdnik.

Francuzi nie rezygnują

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, przetarg na śmigłowce bojowe ma być ruszyć dopiero wtedy, gdy zostanie rozstrzygnięty przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, a to postępowanie od kilku miesięcy utknęło w martwym punkcie. Do ostatniego etapu zakwalifikowano jedną maszynę: śmigłowiec H225M Caracal.

Helikopter przeszedł w ubiegłym roku testy wojskowe i ostatnią kwestią pozostały jedynie prowadzone z ministerstwem gospodarki negocjacje na temat offsetu. Z wypowiedzi przedstawicieli szefostwa Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że póki co oferta Francuzów jest trudna do zaakceptowania dla strony polskiej.

Airbus Helicopters miał montować śmigłowce w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi, silniki w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Dęblinie, a część zamówień produkcyjnych ulokować w Radomiu.

ZOBACZ TEŻ: Wypadek śmigłowca TVN podczas Air Show 2015 w Radomiu / echodnia.eu

Jeszcze nie został rozstrzygnięty przetarg na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii, a zagraniczne koncerny zbrojeniowe już rozpoczęły batalię o zamówienia na śmigłowce bojowe. Podpisany ostatnio list intencyjny Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Boeingiem oraz rozpoczęcie budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie pokazuje, że obecne kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej skłania się do bliższej współpracy w Amerykanami.

Co z Airbusem w Radomiu?

Co będzie dalej z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe, gdzie na placu boku pozostał jedynie śmigłowiec Caracal francuskiej firmy Airbus Helicopters?

- To są dwa różne obszary produkcji zbrojeniowej. Współpraca z Boeingiem nie wyklucza kooperacji z Airbusem. Musimy poczekać na rozstrzygnięcia. W tym drugim przypadku być może będzie zmniejszone zamówienie albo oferenci będą musieli przedstawić lepszą propozycję offsetową - mówi poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Airbus Helicopters liczy na sfinalizowanie transakcji w sprawie dostaw śmigłowca Caracal, ale póki co nie rezygnuje ze współpracy z polskimi uczelniami, w tym z Uniwersytetem Technologiczno - Humanistycznym w Radomiu.

- Wciąż realizujemy zamówienia firmy Airbus Halicopters, a nawet stale rozszerzamy współpracę - mówi Zbigniew Łukasik, rektor radomskiej uczelni. Dodaje, że najnowsza umowa z Francuzami, która ma być podpisana w czerwcu, umożliwi między innymi odtajnienie niektórych danych wojskowych, co pozwoli pisać prace doktorskie doktorantom z radomskiej uczelni właśnie na temat konstrukcji związanych z przemysłem lotniczym.

Tiger czy Apache?

Firmy zainteresowane dostawami dla polskiego lotnictwa już prowadzą kampanię promocyjną swoich konstrukcji. Boeing zwraca uwagę, że Apache AH-64E to jedyny śmigłowiec wyposażony w radar kierowania ogniem i optoelektroniczne czujniki dla obu pilotów. Boeing dostarczył ponad 2200 śmigłowców, w tym ponad 230 wersji AH-64E Apache, do wojsk lądowych USA oraz klientów na całym świecie.

Airbus Helicopters zorganizował z kolei przed kilkoma tygodniami w Radomiu spotkania biznesowe dotyczące zidentyfikowania potencjalnych obszarów współpracy francuskiej firmy w ramach programu „Kruk” z polskimi przedsiębiorstwami. Francuzi chcą sprzedać Polsce śmigłowce bojowe Tiger, a w programie współpracy przy dostawach helikopterów mogłoby współpracować 14 firm polskich, w tym 12 należących do Pegaza.

Polska Grupa Zbrojeniowa to spółka z siedzibą w Radomiu, która skupia niemal wszystkie polskie spółki przemysłu zbrojeniowego, gdzie właścicielem lub współwłaścicielem jest skarb państwa. W skład Pegaza wchodzi ponad 60 spółek z branży obronnej, stoczniowej i nowych technologii, które w sumie osiągają roczne przychody na poziomie 5 miliardów złotych. W skład Pegaza wchodzi między innymi Fabryka Broni „Łucznik”, a także Mesko w Skarżysku Kamiennej - właściciela zakładu produkcyjnego w Pionkach.

Boeing jest największym na świecie producentem różnorodnych samolotów wojskowych. Dział Obrony, Przestrzeni i Bezpieczeństwa Boeinga z siedzibą w Saint Louis jest warte 30 miliardów dolarów i zatrudnia 50 tys. pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie