Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska na szarym końcu w jakości usług medycznych. A Radom?

/wit/
Pod względem jakości usług medycznych zajmujemy 27 miejsce na 33 kraje.
Pod względem jakości usług medycznych zajmujemy 27 miejsce na 33 kraje. archiwum
Pod względem jakości usług medycznych zajmujemy 27 miejsce na 33 kraje.

Ile czekamy?

Ile czekamy?

Kardiolog - Poradnia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego - marzec 2013 rok (pierwszy wolny termin), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jak również NZOZ "Polmedic" i Poliklinika - listopad tego roku. Endokrynolog - Przyszpitalne poradnie - listopad tego roku, kardiolog dziecięcy np. USG serca - styczeń 2013 roku. Okulista - Poradnie Radomskiego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego - początek 2013 roku, Polmedic - listopad tego roku. Operacje: zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego - obydwa radomskie szpitale - 2014 rok, rezonans magnetyczny - listopad tego roku, prywatnie po kilku dniach od zapisu (jeden odcinek kręgosłupa 350 złotych)

Tak wynika z międzynarodowego rankingu jakości usług medycznych. Najgorzej u nas z dostępem do nowoczesnych leków, mamy wysoką umieralność na raka, zbyt długo czekamy na wizytę u specjalisty, zabiegi i operacje. Jak jest w Radomiu?

W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (EHCI), międzynarodowym rankingu badającym jakość usług medycznych, Polska (pod względem jakości usług medycznych) zajmu-jemy 27 miejsce w Europie.

Oznacza to, że spadliśmy o jedno miejsce w porównaniu z edycją z 2009 roku. Wtedy autorzy rankingu zaznaczali, że choć nie jesteśmy wśród najlepszych, to idziemy w górę. Teraz nasze noty spadły - daliśmy się wyprzedzić Litwie i Słowacji.

Według badających najgorzej jest z dostępem do leków najnowszej generacji, wysoką umieralnością na raka i czasem oczekiwania na wizytę u lekarza, a także szpitalne zabiegi i operacje.

U naszych niemieckich sąsiadów średnia oczekiwania na zabieg chirurgiczny wynosi dwa do trzech tygodni, w Polsce trzy miesiące.

Podobne wnioski daje ostatnie badanie CBOS. Wynika z niego, że najgorzej nasi pacjenci ocenili dostępność do lekarzy specjalistów i do badań diagnostycznych.

Najtrudniej nam dostać się do kardiologa. Pierwszy wolny termin w poradni szpitala przy Tochtermana to marzec 2013 roku. W kilku innych miejscach wskazano listopad tego roku. Również na przyszły rok prowadzone są zapisy do kardiologa dziecięcego i okulisty.

-Co z tego, że mam ubezpieczenie, skoro by dostać się do specjalisty muszę czekać w kolejce. W tym czasie mój stan może się przecież pogorszyć - mówi Ryszard Majewski, mieszkaniec Radomia. - Nasza opieka zdrowotna wymaga głębokich re-form - dodaje.

Na jedenastu radomian zapytanych o dostępność do specjalistów i badań diagnostycznych ani jeden nie powiedział, że jest zadowolony.

- To skandal, żeby czekać miesiącami na wizytę; system zdrowia legł w gruzach; po co płacić składki skoro i tak trzeba leczyć się prywatnie - to najczęściej słyszane wypowiedzi.

- Kolejki do specjalistów, na operacje i zabiegi planowe wcale się nie zmniejszają, bo Narodowy Fundusz Zdrowia zbyt mało płaci za punkt kontraktowy, a właśnie punkty składają się na określone procedury medyczne - zaznaczają dyrektorzy szpitali i lekarze.

Z badania wynika, że plusami naszego systemu są: łatwy dostęp do własnej dokumentacji medycznej, niska umieralność na zawały serca i wysoki odsetek szczepień wśród dzieci.

- Zdajemy sobie sprawę, że obowiązkowe szczepienia u dzieci pozwalają uzyskać w przyszłości zbiorową odporność populacji - mówi Beata Nowak, rzecznik radomskiego Sanepidu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie