Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Niepodległości w Kozienicach. Miasto ogłosiło konkurs na projekt

marbas
Gmina Kozienice ogłosiła konkurs na opracowanie projektu "Pomnika Niepodległości", który ma stanąć w przyszłym roku na skwerze pomiędzy ul. Głowaczowską i ul. Konarskiego. Kolumna ta będzie jedną z form uczczenia 100-lecia niepodległości kraju.

Zadania konkursowe obejmują nie tylko projekt pomnika odznaczającego się wysokimi walorami artystycznymi oraz spełniającymi założenia ideowe, ale również opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół niego.

Jak ma wyglądać pomnik? W ogłoszeniu konkursowym czytamy: W warstwie znaczeniowej "niepodległość" to pojęcie niematerialne, pozostające w sferze idei. Ma ono charakter uniwersalny przejawiający się jednako w kategoriach czasowych i przestrzennych. Inaczej mówiąc jej potrzeba, choćby nie wyrażana wprost, czy też definiowana w sposób różny od obecnego, towarzyszyła ludziom w różnych epokach i w różnych częściach świata. Projektowany monument stanowić ma zatem materialne wyobrażenie idei, ma być pomnikiem idei, co odróżni go od realizacji poświęconych upamiętnieniu np. postaci czy wydarzeń historycznych, które mimo iż często dysponują bogatą symboliką, posiadają też dużą dozę konkretności, operują przekazem treściowym, itp.

Gmina i komitet budowy pomnika proponują zatem metaforyczną prezentację idei niepodległości, w odstępstwie od ilustrowania ją za pomocą przedstawień figuralnych (np. scen z udziałem ludzi, personifikacji). Preferowane będą oszczędność i prostota wyrazu, elegancja formy, odwołania do znanych, utrwalonych w tradycji form apoteozy. Według ogólnej koncepcji ma to być kolumna posadowiona na prostopadłościennym cokole, zwieńczona orłem zrywającym się do lotu.

Dodatkowo w grę wchodzi tablica intencyjna od frontu pomnika, płaskorzeźba z podobizną Józefa Piłsudskiego czy płaskorzeźba odwołująca się do Legionów Polskich - na płaszczyznach bocznych pomnika.

Oceną projektów zajmie się specjalnie powołana komisja konkursowa, składająca się z osób związanych z kulturą, historią i inwestycjami. W jej skład weszli: dyrektor Muzeum Regionalnego Krzysztof Reczek, dyrektor KDK Elwira Kozłowska, plastyk KDK Agnieszka Bieńkowska, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM Jarosław Traczyk jeden z inicjatorów budowy pomnika Marian Śledź oraz dyrektor Wydziału Infrastruktury Piotr Szafran.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 22 grudnia.

Zobacz także: Radomianie modlą się pod pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich w rocznice katastrofy Smoleńskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie