Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 10 tysięcy Ukraińców w powiecie grójeckim. Około 400 osób otrzymało numer PESEL

Aleksandra Szymańska
Ponad 10 tysięcy Ukraińców w powiecie grójeckim. Około 400 osób otrzymało numer PESEL
Ponad 10 tysięcy Ukraińców w powiecie grójeckim. Około 400 osób otrzymało numer PESEL grojecmiasto.pl
Na terenie całego powiatu grójeckiego znajduje się szacunkowo ponad 10 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Zamieszkują obecnie u osób prywatnych i w placówkach wyznaczonych przez gminy. Od środy, 16 marca obywatele Ukrainy mają dodatkowo możliwość uzyskania numeru PESEL. Do tej pory w całym powiecie udało się zarejestrować około 400 osób.

Na terenie całego powiatu grójeckiego znajduje się szacunkowo ponad 10 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Od środy, 16 marca obywatele Ukrainy mają dodatkowo możliwość uzyskania numeru PESEL. Punkty nadające numer znajdują się w każdym urzędzie miasta i gminy w powiecie grójeckim.

Jak wynika z informacji otrzymanych od wójtów gmin oraz pracowników urzędów, do tej pory w całym powiecie grójeckim udało się zarejestrować około 400 osób. W związku z wieloma niepowodzeniami procesu oraz dużą liczbą interesantów trudno ustalić jest dokładną liczbę osób, którym udało się uzyskać numer PESEL.

Najwięcej osób udało zarejestrować się w gminie Warka. Liczba przekroczyła 100 osób. Niewiele mniej, bo około 90 osób zostało zarejestrowanych w gminie Grójec. Aż około 70 osób zostało zarejestrowanych w gminie Jasieniec.

Działania przebiegają w miarę sprawnie, ale nadal pojawiają się te same utrudnienia. Do punktów znajdujących się w większych gminach przybywają osoby z sąsiednich regionów, przez co stale tworzą się długie kolejki. Dodatkowo obywatele Ukrainy nie zawsze posiadają informacji na temat dokumentów, które należy posiadać zgłaszając się do punktu. Zainteresowani często nie posiadają wymaganych zdjęć i posiadają źle uzupełnione wnioski. Duże problemy sprawia tłumaczenie dokumentów. Nie w każdym punkcie znajduję się biegły tłumacz. Do tego dochodzą problemy związane ze sprzętem potrzebnym do nadania numeru PESEL. W wielu gminach są problemy w urządzeniami do pobierania odcisków palców, które są wymagane od osób powyżej 12 roku życia. Dodatkowe opóźnienia powstają w wyniku wizyt osób, które chcą tylko i wyłącznie pobrać druk wniosku do uzupełnienia.

Pod gminnymi urzędami codziennie powstają długie kolejki. Jak informują pracownicy placówek liczba zainteresowanych nie zmniejsza się.

Obywatele Ukrainy stale korzystają z pomocy oferowanej w powiecie grójeckim. W każdej gminie istnieją punkty, które wydają różnorodne artykuły potrzebne do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Codziennie punkty pomagają setkom osób.

Najwięcej osób z Ukrainy przebywa u osób prywatnych, które bezinteresownie oferują swoją pomoc. Część znajduje się też w miejscach wyznaczonych przez poszczególne gminy, między innymi w hotelu znajdującym się przy Centrum Sportu w Warce i Rekreacji oraz w internacie szkoły w Nowej Wsi, w gminie Warka.

Hotel znajdujący się przy Centrum Sportu i Rekreacji w Warce był pierwszym punktem publicznym, wyznaczonym jako miejsce, które przyjmie uchodźców z Ukrainy. Obecnie na jego terenie znajduje się 37 osób, w tym 16 dzieci. Wszystkie osoby obecnie tam zakwaterowane to matki z dziećmi. Umowa między obiektem a władzami gminy jest podpisana do końca marca. Jak poinformował dyrektor obiektu, na ten moment nie planuje żadnych zmian i decyzji o wysiedlaniu uchodźców. Będzie czekał na propozycje nowych warunków.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie