MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia Leczenia Uzależnień w Radomiu. Rada społeczna szpitala jest za przeniesieniem poradni

wit
Rada Społeczna Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zgodziła się na przekazanie Poradni Leczenia Uzależnień Szpitalowi Psychiatrycznemu. Poradnia od stycznia będzie się mieścić w budynku przy ulicy Reja. – To nie przenosiny, to likwidacja prężnie działającej placówki, niosącej pomoc uzależnionym radomianom i ich rodzinom – mówią rozgoryczeni pracownicy. Poradnia mieści się przy ulicy Narutowicza, leczą się w niej głównie osoby mające problem z alkoholem, ale też z narkotykami czy hazardem.

- W ciągu roku w poradni udzielanych jest około 11 tysięcy porad a w rejestrze mamy 5 tysięcy pacjentów z czego blisko tysiąc jest w trakcie aktualnej terapii. Co roku trafia do nas 500 nowych uzależnionych, bo skala problemu alkoholowego jest ogromna. W poradni pracuje 11 doświadczonych terapeutów w tym 2 lekarzy, 2 psychologów, 5 psychoterapeutów. Skoro placówka dobrze działa, pomaga ludziom, to dlaczego z niej rezygnować? – mówił w ostatniej z rozmów Marek Basiejko, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Pacjenci są pod opieką tej poradni od lat, mają swoich terapeutów a lekarz jest do ich dyspozycji codziennie.
- Teraz poradnię oddaje się innemu podmiotowi, na który miasto nie ma wpływu. W Kielcach działają cztery takie poradnie, a u nas likwiduje się jedną – komentują pracownicy poradni.

Jak mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia, Szpital Psychiatryczny będzie lepiej realizował kontrakt, bo specjalizuje się w zakresie leczenia uzależnień. Poradnia będzie współpracować z oddziałami szpitalnymi, którymi dysponuj Szpital Psychiatryczny. Miejski szpital takich nie ma - mówi wiceprezydent.

Poradnia zajmuje teraz część parteru dawnego pawilonu ginekologiczno-położniczego przy ulicy Narutowicza. To do tego pawilonu władze chcą przenieść oddział rehabilitacji z ulicy Giserskiej. Wcześniej budynek ma być wyremontowany. I choć miasto na razie nie ma pieniędzy na remont, to wiceprezydent tłumaczy, że budynek już teraz powinien być gotowy na modernizację.

Jak już pisaliśmy władze Szpitala Psychiatrycznego zgodziły się na przejęcie poradni.

- Będziemy prowadzić tę poradnię, bo tak nakazują przepisy wynikające z nowej polityki zdrowotnej. Gwarantujemy dobre, a nawet lepsze warunki prowadzenia terapii. Mamy doświadczenie i pomysł na prowadzenia tej usługi - mówi Włodzimierz Guzowski, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu.

Pracownicy poradni twierdzą, że taki zabieg spowoduje nagłe przerwanie procesu leczenia wielu ludzi.

- Zakład Opieki Zdrowotnej, do którego przeniesiona zostanie nasza poradnia prowadzi leczenie na innych zasadach, nie ma więc mowy o kontynuacji procesu terapeutycznego - mówią lekarze i terapeuci.
Władze miasta zapewniają, że na zmianie nie ucierpią pacjenci.

- Wszyscy, którzy korzystali z terapii przy Tochtermana będą teraz korzystać z porad przy ulicy Reja – mówi wiceprezydent Radomia.

Co z pracownikami? Jak mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik część personelu otrzyma propozycje zatrudnienia w szpitalu miejskim. Terapeuci zaś powinni znaleźć zatrudnienie w poradni przy Reja.

- Nie gwarantujemy przejęcia wszystkich, bo nie ma takiej konieczności - mówi Włodzimierz Guzowski.
Co z dotacją od miasta – 280 tysięcy złotych na terapię pogłębioną?

- Ogłoszony zostanie konkurs. Jeśli wygrają go „Krychnowice”, to taką dotację na terapię pogłębioną otrzymają – mówi wiceprezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie