Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady dla działkowców

ATA

Radzi Edward Galus, zastępca dyrektora Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach

Warzywnik - do połowy września można wysiewać nasiona rzodkiewki (ale tylko wczesnych odmian) oraz kopru na zbiór październikowy. Przy niskich temperaturach czy przymrozkach uprawy te można przykryć włókniną.

Dzielimy i przesadzamy karpy rabarbaru. Nowe miejsce starannie przygotowujemy, nawozimy dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem, bo roślina będzie rosła w tym miejscu przez wiele lat. Po posadzeniu miejsce obficie podlewamy.

Do połowy września zbieramy cebule na zimowe przechowywanie. Dosuszamy je w suchym i przewiewnym miejscu przez 7 - 10 dni, a następnie czyścimy usuwając luźne łuski, korzenie i wysuszony szczypior.

Sad - ważne jest dopilnowanie optymalnych terminów zbiorów owoców. U jesiennych odmian jabłek i gruszek przypada on mniej więcej na 1-2 tygodnie przed osiągnięciem dojrzałości. Wskazówką może być pojawienie się pod drzewami spadów - owoców nie uszkodzonych przez owocówkę. Najpierw zbiera się z drzew owoce większe, po upływie 7-10 dni pozostałe. Pomieszczenia do ich przechowywania powinny być wybielone i opryskane 0,4 procentowym Miedzianem, na co najmniej 3 tygodnie przed umieszczeniem w nim plonów. Zebrane owoce należy przechowywać w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności.

Ogród - na początku miesiąca można strzyc żywopłoty formowane z roślin iglastych, a do połowy miesiąca zakładać trawniki z rolki lub z siewu. Na miejsca stałe wysadzamy rozsady roślin dwuletnich, jak malwy, bratki, stokrotki, niezapominajki, goździki brodate. Do połowy września dzielimy karpy piwonii i przesadzamy je w razie konieczności w inne miejsca starannie przygotowane /odchwaszczone i nawiezione/, pamiętając że rośliny te niezbyt lubią przesadzenie. Nie odpowiedni termin czy zbyt głębokie posadzenie mogą zahamować kwitnienie na kilka lat. Piwonia może rosnąć na jednym miejscu kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nawożona i pielęgnowana odpłaci się obfitym kwitnieniem.

Ochrona roślin - liście marchwi i pietruszki mogą być porażone przez mączniaka lub septoriozę. Możemy spowolnić porażenie tych roślin oraz pomidorów, ogórków i innych dyniowatych przez różne choroby lub im zapobiec stosując oprysk Bioseptem /stężenie 0,2 procenta/. Jest to preparat bez okresu karencji, zaraz po oprysku warzywa można konsumować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Porady dla działkowców - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie