MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posiadacze starych aut na celowniku fiskusa

Janusz PETZ, [email protected]
Nawet jeśli wprowadzona będzie dopłata z tytułu wyzłomowania starego auta to i tak właściciel będzie stratny, bo przecież za te pieniądze nie kupi sobie nowego samochodu - mówi Andrzej Kopyciok, kierowca z Radomia.
Nawet jeśli wprowadzona będzie dopłata z tytułu wyzłomowania starego auta to i tak właściciel będzie stratny, bo przecież za te pieniądze nie kupi sobie nowego samochodu - mówi Andrzej Kopyciok, kierowca z Radomia. Szymon Wykrota
Ministerstwo Finansów przygotowuje wprowadzenie podatku ekologicznego, który mocno uderzy właścicieli starych pojazdów. Przepisy mają premiować tych, którzy chcą kupować nowe samochody. To zła wiadomość dla właścicieli czterech kółek, zwłaszcza w regionie radomskim, gdzie wyjątkowo dużo zarejestrowanych jest wiekowych pojazdów.

Ministerstwo Finansów w oficjalnych oświadczeniach podaje, że podatek ekologiczny jest dopiero opracowywany. Ma on obowiązywać od przyszłego roku, zastąpić obowiązujący obecnie podatek akcyzowy, a wysokość podatku ekologicznego będzie zależała od pojemności silnika i emisji spalin.

Jednak w różnych mediach - powołujących się na nieoficjalne źródła - można znaleźć już nawet symulacje opłat według zasad opracowanych przez urzędników. Szacunki są szokujące. Podatek ekologiczny za 2-litrowy samochód liczący sobie niespełna 10 lat może sięgnąć nawet 3 tysiące złotych.

WIEKOWE AUTA NA NASZYCH DROGACH

- Nie prowadzimy statystyk dotyczących wieku pojazdów. Moim zdaniem ze 112 tysięcy zarejestrowanych u nas pojazdów około 80 tysięcy to samochody osobowe, w tym 40 tysięcy to auta liczące więcej niż 10 lat. Taka jest rzeczywistość i to są ostrożne szacunki - mówi Danuta Ulikowska, naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Radomiu.

- Wydziały Komunikacji nie mają nawet szacunkowych danych na temat wieku pojazdów, ale przecież wszyscy widzimy jakie samochody jeżdżą po ulicach i co się sprowadza z zagranicy - mówi Dariusz Walasek z Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Jego zdaniem statystyczna "wiekowość" pojazdów może się nieco zmniejszać, bo stale rośnie liczba wyrejestrowywania pojazdów i przekazywania ich firmom zajmujących się utylizacją pojazdów.

- Konieczność płacenia składek OC robi swoje. Nie ma większego sensu trzymać stary zepsuty samochód z myślą o ewentualnej przyszłej naprawie, bo cały czas trzeba płacić ciężkie pieniądze na jego ubezpieczenie - mówi Dariusz Walasek.
W Radomiu zarejestrowanych jest niespełna 100 tysięcy wszystkich pojazdów.

RACZEJ ULGI NIŻ SZYKANY

A co o wprowadzeniu nowego podatku sądzą kierowcy ?
- Czy w tym kraju może być coś kiedyś normalnie ? Czy ktoś pomyślał jakie to może mieć konsekwencje dla zwykłego, "boguducha" winnego człowieka, który sprowadził używany samochód, bo na nowy nie miał zwyczajnie pieniędzy ? - pyta Wiesław Jankowski, właściciel 9-letniego opla astra z Radomia.

Jego zdaniem premiowanie kupowania nowych samochodów mogłoby mieć sens, gdy na przykład tych, którzy już mają stare samochody objąć abolicją podatkową, a dla tych którzy chcą dopiero kupić samochód przygotować jakąś ulgę podatkową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie