Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszkodowany dostał odszkodowanie, więc MOPS w Radomiu... zabrał mu zasiłek

/inia/
Dla mnie to niezrozumiałe, że odszkodowanie jest dla MOPSu dochodem, nie zarobiłem tego pracując - mówi pan Andrzej.
Dla mnie to niezrozumiałe, że odszkodowanie jest dla MOPSu dochodem, nie zarobiłem tego pracując - mówi pan Andrzej. Tadeusz Klocek
Od 9 lat pobierał zasiłek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. Wstrzymano mu go, bo dostał odszkodowanie po wypadku. - Dostałem rekompensatę za utratę zdrowia a MOPS twierdzi, że to dochód i teraz nie mam za co żyć - mówi pan Andrzej, mieszkaniec Radomia.

Wypadek zdarzył się w czerwcu ubiegłego roku. Pana Andrzeja potrącił samochód. Za to zdarzenie otrzymał odszkodowanie w wysokości około 10 tysięcy złotych. - Wyremontowałem za to mieszkanie a kilka miesięcy temu dowiedziałem się, że niesłusznie pobierałem zasiłek i mam zwrócić ponad 3 tysiące złotych - rozkłada ręce mężczyzna.

DLA URZĘDU SKARBOWEGO TO NIE DOCHÓD

Pan Andrzej odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu. SKO utrzymało w mocy postanowienie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Dla mnie to niezrozumiałe, że odszkodowanie jest dla nich dochodem, nie zarobiłem tego pracując. To pieniądze, które mają mi wynagrodzić to, że straciłem zdrowie w wyniku wypadku. Te przepisy są bezsensowne - mówi pan Andrzej.

Mężczyzna kontaktował się nawet z urzędem skarbowym, by dowiedzieć się jak traktowane jest odszkodowanie. Tam dowiedział się, że to kwota wolna od podatku. - Z punktu widzenia urzędu skarbowego odszkodowanie za utratę zdrowia czy mienia nie liczy się jako dochód i jest nieopodatkowane. To rekompensata za utratę czegoś. Coś straciliśmy i coś wskakuje na to miejsce - wyjaśnił nam Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.
Jak dodał, może się wypowiadać tylko o przepisach dotyczących urzędów skarbowych. - Możliwe, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma inne zasady - wyjaśnił.

MOPS MA INNE PRZEPISY?

Justyna Piątek, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu poinformowała nas, że zgodnie z obowiązującym prawem zarówno odszkodowanie jak i na przykład pożyczka czy kredyt są dochodem danej osoby.

- Do dochodu nie wlicza się: jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, zasiłku celowego, pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty, wartości świadczenia w naturze, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych i dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 hektara przeliczeniowego- wyjaśnia rzecznik.

Jak dodaje, jeśli osoba samotnie gospodarująca uzyska jednorazowy dochód przekraczający pięciokrotnie kwotę kryterium dochodowego, to tę kwotę rozlicza się w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca w którym dochód został wypłacony. - Kryterium to 542 złote, czyli dochód to 2710 złotych - wyjaśnia Justyna Piątek.

Chodzi o okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub pobierania świadczenia z pomocy społecznej. - Zatem odszkodowanie to także dochód - mówi rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie