Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat radomski. Rusza kwalifikacja wojskowa. Kiedy i gdzie muszą stawić się młodzi mężczyźni?

Łukasz Kościelniak
W powiecie radomskim kwalifikacja wojskowa rozpocznie się już w poniedziałek, 3 lutego.
W powiecie radomskim kwalifikacja wojskowa rozpocznie się już w poniedziałek, 3 lutego. Archiwum
Już w poniedziałek, 3 lutego rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie radomskim. W sumie weźmie w niej udział blisko 1000 mieszkańców. Gdzie i kiedy muszą stawić się młodzi mężczyźni?

Powiatowa Komisja Lekarska Numer 1 będzie przyjmować mieszkańców powiatu radomskiego w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu. Podmiot ten został wybrany w postępowaniu przetargowym na prowadzenie prac komisji z udziałem lekarzy specjalistów oraz niezbędnego sprzętu i wyposażenia medycznego.

Kwalifikacja wojskowa 2020 w powiecie radomskim rusza w poniedziałek, 3 lutego. Przed Powiatową Komisją Lekarską Numer 1 mają stawić się mieszkańcy następujących gmin:

Jedlnia - Letnisko – 3 – 4 lutego 2020
Zakrzew – 5 – 7 lutego 2020
Iłża – 10 – 12 lutego 2020
Wierzbica – 13 – 14 lutego 2020
Kowala – 17 – 18 lutego 2020
Wolanów - 19 – 20 lutego 2020
Jedlińsk – 21 – 25 lutego 2020
Skaryszew – 26 – 28 lutego 2020
Przytyk – 2-3 marca 2020
Wierzbica – 3 marca 2020
Jastrzębia – 4-5 marca 2020
Pionki - miasto – 5 marca 2020 (starsze roczniki)
Pionki - miasto - 6-10 marca 2020
Pionki – gmina - 11–12 marca 2020
Iłża – 12 marca 2020 (starsze roczniki)
Gózd – 13-16 marca 2020
Skaryszew – 16 marca 2020 (starsze roczniki)
Kwalifikacja dla kobiet – 17 marca 2020

Stawiając się przed Powiatową Komisją Lekarską należy zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej (to np. wypis ze szpitala, wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji);
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły

Kto musi stawić się na komisji?

Obowiązkowemu stawieniu się do kwalifikacji wojskowej 2020 podlegają wszyscy mężczyźni urodzeni w 2001 roku. Przed komisją muszą stawić się ponadto: urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, urodzeni w latach 1999-2000, którzy zostali uznani przez powiatowe komisje wojskowe za czasowo niezdolnych do czynnej służby.

Do kwalifikacji mogą stawać również kobiety, urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Przed komisją lekarską mogą stanąć również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia (jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej).

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. W przypadku niestawienia się bez uzasadnionej przyczyny, organ administracji państwowej z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na taką osobę grzywnę. Może też zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej są obowiązkowe. Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej może skierować osobę podlegającą kwalifikacji na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym psychologiczne), a nawet na obserwację do szpitala.

Chociaż służba w wojsku jest dobrowolna, to nie zniesiono obowiązku kwalifikacji wojskowej, czyli ustalenia aktualnej zdolności do służby wojskowej kolejnych roczników mężczyzn (i częściowo kobiet). Każda osoba, która stawia się przed komisją, otrzymuje orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby oraz książeczkę wojskową, a jej dane zostają wprowadzone do ewidencji wojskowej. W określonych przypadkach, związanych z zapewnieniem obronności państwa (konflikt zbrojny), osoby zdolne do służby wojskowej mogą zostać powołane do wojska dla uzupełnienia armii zawodowej.

Se7en w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie