Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała nowa publikacja o Iłży z czasów XIX i XX wieku

/inia/
Okładka publikacji już jest przygotowana.
Okładka publikacji już jest przygotowana. archiwum
Lada dzień ukaże się nowe wydawnictwo "Iłża w literaturze, ilustracji i na starych pocztówkach".

Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży:

Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży:

Wacław Dąbek z pochodzenia Iłżanin od lat mieszkający w Warszawie chce nam przekazać rękopis wspomnień o iłżeckim rejencie. Ten unikalny opis przełomu wieków został zakupiony przez niego na aukcji internetowej. Ma do nas trafić z prawem do jego wydania w ramach wdzięczności za publikację monografii.

Zebraniem i opracowaniem materiałów zajął się iłżanin Wacław Dąbek. W publikacji zawarte będą ciekawe zbiory między innymi reprodukcje starych pocztówek z Iłży oraz spis literatury dotyczącej miasta. Prace nad wydawnictwem już się zakończyły.

IŁŻA NA POCZTÓWKACH

- Będzie około 70 pocztówek ze zbiorów Wacława Dąbka, iłżanina, który obecnie mieszka w Warszawie - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży. - Pan Wacław kolekcjonuje wszystko związane z naszą miejscowością, jak twierdzi te pocztówki to wszystkie, jakie zostały wydrukowane od XX wieku.

Monografię w płóciennej oprawie wyda Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, które jest oddziałem Muzeum Historyczne miasta Warszawy. Plastyczną oprawą zajął się Tadeusz Frydler, artysta wywodzący się z Iłży, który często bierze udział w iłżeckich plenerach artystycznych.

WKRÓTCE WYDADZĄ

Prace nad publikacją już się zakończyły. Pozostaje kwestia zgromadzenia wszystkich środków na jej wydanie. Koszt to około 20 tysięcy złotych. Pozyskiwaniem środków na wydawnictwo zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej Pieniądze na wydanie przekazał już na jego konto Bank Spółdzielczy w Iłży.

- Finansowe wsparcie zadeklarowała również Gmina Iłża - dodaje Krzysztof Kozera. - Na razie planujemy wydać 500 sztuk monografii. Oczywiście jeśli znajdą się sponsorzy wydamy więcej.

Po wydaniu książki do Iłży ma trafić jeszcze rękopis wspomnień o iłżecki rejencie Janie Nepomucenie Nowakowskim herbu Ślepowron (ściegieńczyku), które zebrała i ułożyła w 1917 roku jego córka Janina z Nowakowskich - Bojarska. Przekaże je Wacław Dąbek. W rękopisie spisane są dzieje Iłży na przełomie XIX i XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie