Praca bez doświadczenia w Radomiu. Czego potrzebujesz?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Stopa bezrobocia w Radomiu zdecydowanie nie napawa optymizmem, przerażając wręcz wszystkich tych, którzy właśnie w tym mieście chcieliby zdobyć zatrudnienie – pod koniec września wynosiła ona bowiem aż 9,4%, co niemal dwukrotnie przebija ogólnopolską średnią. Sytuacja jest tym bardziej niewesoła dla tych, którzy nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego i obawiają się trudnego wejścia na rynek pracy. Niemniej zauważyć trzeba, że zgodnie ze staropolskim przysłowiem, „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Gdzie najefektywniej można szukać zatrudnienia? W jakich zawodach w Radomiu odnotowuje się największe deficyty? Jakie wymagania postawią przed nami pracodawcy? Czy osoba bez doświadczenia ma szansę znaleźć pracę w Radomiu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Analiza rynku pracy w Radomiu – kogo poszukują pracodawcy?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, statystyka dość bezlitośnie pokazuje, że zdobycie zatrudnienia w Radomiu nie należy do najprostszych zadań. W przypadku niektórych zawodów trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, jednak szczęśliwie istnieje pewna grupa profesji, w której stosunkowo łatwo o posadę będzie miał każdy, niezależnie od zawodowego doświadczenia.

Jedną z najistotniejszych branż, która stale odnotowuje deficyty praktycznie na terenie całego kraju – a więc również w Radomiu – jest TLS, czyli Transport, Logistyka i Spedycja. Wynika stąd zatem, że pracę w Radomiu bez trudu znajdzie kierowca (przede wszystkim kierowca międzynarodowy), kierowca autobusu, dostawca, kurier miejski czy magazynier. Rola branży budowlanej w Radomiu również jest zauważalna – na etat może liczyć brukarz, murarz, cieśla, betoniarz czy zbrojarz, choć we wszystkich tych przypadkach trudno jest mówić o pracy „od ręki”.

Odmiennie do większości innych lokacji w naszym kraju, w skład profesji deficytowych w Radomiu dość często wchodzą zawody, do których wykonywania potrzeba wyższego wykształcenia – głównie w branży finansów. Ekonomista, analityk czy księgowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Na znaczeniu zyskuje także branża IT, gdzie o wakat bez problemów starać się może programista, grafik komputerowy, administrator baz danych czy analityk IT.

Naturalnie, osoby pragnące rozwijać swoją karierę w innych sektorach, takich, jak gastronomia czy handel, nie są wcale na przegranej pozycji. Kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food, kelner czy kucharz również mają szanse na znalezienie finansowej stabilizacji.

Praca bez doświadczenia w Radomiu – wymagania

Wielu osobom niesłusznie się wydaje, że podjęcie pracy bez doświadczenia może być niemożliwe, co samo w sobie tworzy pewne błędne koło. Tak naprawdę warto jest starać się o posadę bez względu na swoje potencjalne możliwości, nie zadręczając się zawczasu hipotetycznie gorszym od konkurentów startem. Istnieje wiele wartościowych informacji jakie możesz zamieścić w CV, by zachęcić swojego przyszłego pracodawcę do dania Ci szansy – a to właśnie Twój życiorys stanowi klucz do sukcesu i to jego skrupulatnym przygotowaniem powinieneś się zająć.

Oczywistym jest, że treść Twojego CV jest w dużej mierze uzależniona od branży w której zamierzasz szukać zatrudnienia. Niemniej, istnieje kilka pryncypiów nad którymi warto się pochylić. Pierwszą z nich jest generalna Twojego dokumentu. Postaraj się o to, by już na pierwszy rzut oka czymś się wyróżniał – ciekawe ułożenie tekstu, rubryki, tabelki, kolorystyka… Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Najważniejsze, by Twoje CV nie było po prostu zbiorem czarnych punktów na białym tle.

Co jednak załączyć do CV, jeżeli nie możemy pochwalić się żadnym doświadczeniem? Wówczas trzeba postawić na wyróżnienie jak największej ilości kompetencji miękkich, pożądanych na rynku pracy. Przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę na takie cechy pracownika jak kreatywność, komunikatywność, odporność na stres czy umiejętność pracy pod presją czasu. Naturalnie, Twoje wykształcenie odegra kluczową rolę w przypadku wielu zawodów, ale jeżeli nie masz już możliwości kontynuowania edukacji, to możesz się pokusić o dodatkowe kursy czy szkolenia, przydatne w docelowym zawodzie.

Warto również wspomnieć o fakcie, że w przypadku niektórych zawodów doświadczenie nie jest wymagane w ogóle – jako przykład może zostać podany pracownik fast-food. Wielu pracodawców uznaje za cenne doświadczenie w dowolnym zawodzie, niekoniecznie powiązanym branżą z docelowym stanowiskiem.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Radomiu?

Wyróżnić można co najmniej trzy miejsca, w których bez trudu znajdziesz wymarzoną pracę, choć jedno szczególnie przyćmiewa pozostałe swą efektywnością. Jest to oczywiście internet i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, maksymalnie upraszczające proces rekrutacji zarówno dla przedsiębiorców, jak i kandydatów. Jeżeli zatem chcesz szybko zdobyć etat, to zobacz jaka czeka na Ciebie praca w Radomiu na Gowork.pl!

W innych przypadkach, zawsze możesz osobiście udać się do określonego zakładu pracy i w nim złożyć swoje CV. Jest to opcja właściwa przede wszystkim dla studentów i uczniów, poszukujących stażu czy praktyki. Warto także rozważyć wybranie się do lokalnego urzędu pracy, którego asysta może być przydatna zarówno dla pracowników fizycznych, jak i specjalistów o wyższym wykształceniu. Bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Radom będzie w stanie wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie