Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracowity czerwiec Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia

ws
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia prezentowali się na imprezach w Lublinie, Skierniewicach i Nowej Dębie.
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia prezentowali się na imprezach w Lublinie, Skierniewicach i Nowej Dębie. Fot. archiwum prywatne
Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, pracowicie spędzili miniony miesiąc, realizując teledysk, występując w Lublinie, Skierniewicach i Nowej Dębie oraz brali udział w strzelaniu bractwa kurkowego.

W niedzielę, 2 czerwca, w Guzowie koło Orońska rekonstruktorzy uczestniczyli w realizacji nowego teledysku dla Zespołu „Guzowianki”, utrzymanego w klimacie przedwojennej policji. Na planie filmowym rekonstruktorzy wykorzystali zabytkowy rower „Łucznik” z lat trzydziestych ubiegłego wieku, wyprodukowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. W realizacji teledysku wziął też udział aktor Sebastian Wątroba.

Pozytywnie zakręceni na pokazach w Lublinie

Od jedenastu lat w Lublinie organizowany jest festyn edukacyjny „Pasje ludzi pozytywnie zakręconych”, jest to coroczna impreza przeznaczona dla mieszkańców miasta i licznie przybywających gości. Bez względu na wiek i zainteresowania, każdy odkryje na niej swoją pasję.

Dlatego też w niedzielę 9 czerwca, centrum miasta opanowali właściciele zabytkowych samochodów i motocykli oraz kolekcjonerzy.

Można było zobaczyć unikatowe kolekcje wag i zegarów, numizmatów, znaczków pocztowych, czy też motyli z odległych zakątków świata. Na placu przed centrum kultury swoje występu prezentowały grupy rekonstrukcyjne od epoki napoleońskiej po drugą wojnę światową.

Pomiędzy pokazami przygrywała orkiestra szkocka, nie zabrakło także stosik z potrawami regionalnymi, charakterystycznymi dla Lubelszczyzny.

Miłośnicy militariów w Nowej Dębie

Jak zwykle w połowie czerwca do Nowej Dęby przyjeżdżają miłośnicy militariów. Już po raz dziesiąty władze tego miasta zaprosiły mieszkańców Podkarpacia, na kolejną edycję „Militariady”. Jest to impreza historyczno - wojskowa, promująca wychowanie patriotyczne oraz kreująca zainteresowania militarne i kolekcjonerskie. Swoją tematyką nawiązuje do charakteru regionu.

W całym kraju Nowa Dęba kojarzona jest z jednostką wojskową, poligonem oraz zakładami „Dezamet”, który wywodzi się z Wytwórni Amunicji Nr 3 powstałej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W „Militariadzie” udział biorą pojazdy wojskowe, tak współczesne, jak i historyczne, a ponadto grupy rekonstrukcji historycznej i wielu miłośników militariów z całej Polski. W czasie „Militariady” swoją produkcję przedstawiają wytwórcy wyposażenia wojskowego. Ta czerwcowa impreza jest nie lada atrakcją dla pasjonatów historii i militariów, a od wielu lat otwiera ją występ rekonstruktorów z Radomia

- Zarówno „Pasje ludzi pozytywnie zakręconych”, jak i „Militariada” to dwie wielkie i znane imprezy w kraju, na które zapraszana jest nasza grupa rekonstrukcyjna. Co roku staramy się pokazać coś nowego, przedstawić jakiś nowy program, atrakcyjny dla organizatora a przede wszystkim dla widzów. Nasze występy a szczególnie wystawa która im towarzyszy, nawiązywała głównie do przypadającego w tym roku 100 - Lecia powstania Policji. Dlatego też nie zabrakło prezentacji różnych mundurów policyjnych, uzbrojenia oraz wyposażenia tej formacji. Podobną prezentację wykonaliśmy 13 czerwca w Skierniewicach, gdzie w tamtejszym muzeum otwarto wystawę „Policja w latach II RP i dziś” - mówi aspirant Paweł Łuk - Murawski komendant rekonstruktorów policyjnych.

Na strzelnicy w Piastowie

W sobotę 22 czerwca na strzelcy w Piastowie koło Radomia miało miejsce „III Strzelanie Królewskie” oraz „I Ogólnopolskie Strzelanie o Radomskie Skrzydła Wolności”, zorganizowane przez Radomskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Ten drugi konkurs poświęcony był pamięci wydarzeń radomskich z czerwca 1976 roku.

W konkursach strzeleckich uczestniczyli również rekonstruktorzy policyjni, którzy zaprezentowali także wystawę zabytkowych karabinów jak również dioramę nawiązującą do przedwojennych policjantów w Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

- Parę lat temu miałem zaszczyt był członkiem założycielem ruchu strzelców kurkowych w Radomiu. Dlatego o ile jest okazja wraz z kolegami z naszej grupy bierzemy udział w podobnych konkursach strzeleckich. Jazda konna, szermierka i strzelectwo, to były najbardziej popularne dyscypliny sportowe w okresie II Rzeczypospolitej i w jakiejś mierze staramy się nawiązywać do tych tradycji - dodaje aspirant Paweł Łuk - Murawski.

4. urodziny Explosion w Radomiu. Zdjęcia z piątkowej imprezy

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie