MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwe arcydziela w Radomiu!

Barbara Koś
O najcenniejszych obrazach mówili komisarze: Małgorzata Jurecka, Paulina Szymalak i Mieczysław Szewczuk.
O najcenniejszych obrazach mówili komisarze: Małgorzata Jurecka, Paulina Szymalak i Mieczysław Szewczuk. Barbara Koś
"Motywy religijne w sztuce - ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego" to pierwsza w tym roku wystawa zorganizowana w gmachu popijarskim. Otwarta w środę ekspozycja zgromadziła wielu miłośników sztuki.
Zwracają uwagę swoją ekspresją umieszczone w centrum sali pałające czerwienią  obrazy Eugeniusza Muchy.
Zwracają uwagę swoją ekspresją umieszczone w centrum sali pałające czerwienią obrazy Eugeniusza Muchy. Barbara Koś

Zwracają uwagę swoją ekspresją umieszczone w centrum sali pałające czerwienią obrazy Eugeniusza Muchy.
(fot. Barbara Koś)

- Wszystkie pokazane prace pochodzą ze zbiorów radomskiego muzeum - powiedział witając gości Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum.- Chcieliśmy przypomnieć radomianom, że nasza placówka posiada naprawdę cenne zbiory.

Składającą się z trzech części ekspozycję tworzą dzieła z kolekcji Działu Sztuki Dawnej, Działu Sztuki Nieprofesjonalnej i Muzeum Sztuki Współczesnej.

O najcenniejszych obrazach mówili komisarze: Paulina Szymalak (w zastępstwie Katarzyny Posiadały), Małgorzata Jurecka i Mieczysław Szewczuk.

Wśród obrazów z kolekcji Działu Sztuki Dawnej znajdą się płótna z wieków XVII - XIX. Jest wśród nich między innymi, "Chrystus skazany na śmierć" - płótno szkoły włoskiej stworzone w Polsce około 1700 roku i piękny XVII-wieczny szkic plafonu katedry w Mediolanie "Sceny biblijne".

Ciekawa jest XIX wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Sokalskiej z klasztoru na Wołyniu i XIX - wieczna akwarela "Pielgrzymka na Jasną Górę" Franciszka Kostrzewskiego.

Spośród obrazów artystów nieprofesjonalnych na pewno ciekawe są dzieła Władysława Rząba ,Katarzyny Gawłowej i Ludwika Więcka. Zwracają uwagę obrazy na szkle Krzysztofa Okonia, Są też prace radomianina Jerzego Kutkowskiego, powstałe z inspiracji wydarzeniami biblijnymi i ludowe rzeźby Józefa Citaka.

Najbardziej ekspresyjne dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej. To umieszczone w centrum sali pałające czerwienią obrazy Eugeniusza Muchy, przerażający do dziś cykl "Ukrzyżowany" księdza Władysława Paciaka a także współczesne piety Krystyny Brzechwy i Kiejstuta Bereźnickiego.

-Pieta Brzechwy powstała po zamordowaniu księdza Popiełuszki - tłumaczył Mieczysław Szewczuk. - Dlatego pieta artystki uosabia matkę księdza Jerzego trzymającej na rękach zabitego syna.

W sumie zobaczyć można na wystawie kilkadziesiąt prac polskich malarzy - klasyków polskiego malarstwa, wybitnych artystów nieprofesjonalnych, i twórców współczesnych.

Robiący duże wrażenie obraz "Pocałunek Judasza” Eugeniusza Muchy oglądają dyrektorzy Elektrowni: Włodzimierz Pujanek ( z prawej) i Zbigniew
Robiący duże wrażenie obraz "Pocałunek Judasza” Eugeniusza Muchy oglądają dyrektorzy Elektrowni: Włodzimierz Pujanek ( z prawej) i Zbigniew Belowski.
Barbara Koś

Robiący duże wrażenie obraz "Pocałunek Judasza" Eugeniusza Muchy oglądają dyrektorzy Elektrowni: Włodzimierz Pujanek ( z prawej) i Zbigniew Belowski.

(fot. Barbara Koś)

Pieta Krystyny Brzechwy powstała po zamordowaniu księdza Popiełuszki i uosabia matkę księdza Jerzego trzymającej na rękach zabitego syna.
Pieta Krystyny Brzechwy powstała po zamordowaniu księdza Popiełuszki i uosabia matkę księdza Jerzego trzymającej na rękach zabitego syna. Barbara Koś

Pieta Krystyny Brzechwy powstała po zamordowaniu księdza Popiełuszki i uosabia matkę księdza Jerzego trzymającej na rękach zabitego syna.
(fot. Barbara Koś)

Marek Citak, muzealny plastyk i artysta stoi przy cyklu "Madonny” ojca Józefa Citaka, nieżyjącego już znakomitego twórcy ludowego z Krynicy
Marek Citak, muzealny plastyk i artysta stoi przy cyklu "Madonny” ojca Józefa Citaka, nieżyjącego już znakomitego twórcy ludowego z Krynicy.
Barbara Koś

Marek Citak, muzealny plastyk i artysta stoi przy cyklu "Madonny" ojca Józefa Citaka, nieżyjącego już znakomitego twórcy ludowego z Krynicy.

(fot. Barbara Koś)

.Cykl "Ukrzyżowany”  księdza Władysława Paciaka poraża widza do dziś.
.Cykl "Ukrzyżowany” księdza Władysława Paciaka poraża widza do dziś.
Barbara Koś

.Cykl "Ukrzyżowany" księdza Władysława Paciaka poraża widza do dziś.

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie