Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 200 uchodźców otrzymało numer PESEL w powiecie szydłowieckim. Najwięcej Ukraińców przebywa w gminie Szydłowiec

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Szydłowcu nadano ponad sto numerów PESEL w ciągu dwóch dni.
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Szydłowcu nadano ponad sto numerów PESEL w ciągu dwóch dni. Archiwum
Od środy, 16 marca, oficjalnie nadawane są numery PESEL uchodźcom, którzy uciekli z Ukrainy przed rosyjską agresją. Urzędy Stanu Cywilnego mają sporo pracy. Najwięcej osób zgłasza się do urzędu w Szydłowcu.

Prawie 200 uchodźców otrzymało numer PESEL w powiecie szydłowieckim

W środę, 16 marca, ruszyła rejestracja uchodźców z Ukrainy i nadawanie im numeru PESEL, oraz składanie wniosków o 40 złotych dla osób goszczących uchodźców w swoich domach. Ukraińcy mają otrzymać pełne wsparcie od dnia, w którym przekroczyli granicę. Data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymaną pomoc, dlatego nie trzeba tego robić natychmiast. Uchodźcy mogą się zgłaszać do urzędów gmin, w których zamieszkali. Tam otrzymują tymczasowy numer PESEL, uprawniający do wszelkich świadczeń i dający dostęp do systemu opieki zdrowotnej.

Łącznie prawie 200 osób otrzymało numer PESEL na terenie powiatu szydłowieckiego. Najwięcej pracy jest w Urzędzie Stanu Cywilnego w Szydłowcu. Tam łącznie obsłużono ponad sto osób, dziennie pracują dwa stanowiska, obsługując około 50 uchodźców. Ukraińcy mogą bezpłatnie wykonać zdjęcia do dokumentów dzięki Łukaszowi Piorunowi z Zakładu Fotograficznego Foto-Szyk, działającego przy ulicy Radomskiej 31. Wnioski można składać w poniedziałki od 8.00 do 16.00, a od wtorku do piątku od 7:30 do 15:30 w Ratuszu. W urzędzie w Chlewiskach w ciągu dwóch dni obsłużono 30 osób. Jeszcze w środę urzędnicy oficjalnie wiedzieli o 47 osobach, większość przebywała u rodzin, jedenaście w hali w Chlewiskach. To się jednak w krótkim czasie zmieniło. W Jastrzębiu nadano numery piętnastu osobom, w Mirowie siedmiu, a w Orońsku czterem.

Uchodźca, który przyjdzie po PESEL musi mieć zdjęcie, wypełnić kwestionariusz, złożyć w odpowiedniej kratce podpis, trzeba też pobrać od niego odciski palców. Po otrzymaniu numeru pesel, uchodźcom z Ukrainy będą przysługiwały między innymi jednorazowe świadczenie pieniężne 300+ oraz 500+ co miesiąc na każde dziecko. Wnioski można będzie złożyć przez internet do ZUS.

Od 16 marca również mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie kosztów ich pobytu. To 40 złotych za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez wglądu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Wnioski również składa się w urzędach gminy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie