Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo i Sprawiedliwość obiecuje: na wieś i do rolników popłyną unijne fundusze

Janusz Petz
Janusz Petz
W konferencji na temat mechanizmów wsparcia dla rolników mówili posłowie, urzędnicy i przedstawiciele agencji rządowej.
W konferencji na temat mechanizmów wsparcia dla rolników mówili posłowie, urzędnicy i przedstawiciele agencji rządowej. Tadeusz Klocek
Pieniądze na nawadnianie gospodarstw, dotacje dla gospodarstw dotkniętych Afrykańskim Pomorem świń, a także finansowanie przetwórstwa - to tylko niektóre z form wsparcia dla rolników i wsi w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koniec lutego to termin, w którym rozpoczyna się przyjmowanie wniosków.

Wagę problemu podkreślała obecność na konferencji prasowej w sprawie wsparcia dla rolników w radomskiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego urzędników, posłów Prawa i Sprawiedliwości i pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dotacja na nawadnianie

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. 21 lutego ruszył nabór wniosków, który potrwa do 20 kwietnia 2020 roku. O pomoc może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 hektara i nie większe niż 300 hektarów. Wnioskodawca powinien zarabiać na produkcji zwierzęcej lub roślinnej, o czym ma świadczyć wykazany przychód w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych, odnotowany w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Konieczna jest także obecność w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające; powiększające obszar nawadniania; jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje. Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych, przy czym refundacji podlega 50 procent kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 procent w przypadku młodego rolnika).

Afrykański pomór świń

Z różnych form wsparcia będą mogli korzystać rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w związku z afrykańskim pomorem świń. W dniach od 28 lutego do 28 marca 2020 roku można składać wnioski na restrukturyzację gospodarstw, które na terenach wiejskich objętych afrykańskim pomorem świń prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować. Trzeba spełnić szereg warunków, ale stawką jest możliwość uzyskania do 250 tysięcy złotych specjalnej premii. 70 procent uzyskanej kwoty musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, na przykład zakup maszyn.

Małe gospodarstwa rolnicze mogą dostać do 60 tysięcy złotych na założenie firmy na wsi pod warunkiem nieutrzymywania świń. Od 27 marca można składać wnioski o wsparcie dla branży przetwórstwa rolnego, gdzie związek grup producentów może zdobyć nawet 15 milionów złotych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie