Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził szkołę w w Bielisze w gminie Zakrzew

Janusz Petz
Janusz Petz
Mateusz Morawicki wziął udział w lekcji z uczniami klas trzecich na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Mateusz Morawicki wziął udział w lekcji z uczniami klas trzecich na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. KPRM
Premier Mateusz Morawiecki wcielił się w rolę instruktora bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W szkole w Bielisze pod Radomiem wziął udział w lekcji dotyczącej podstawowych zasad zachowania się na drodze pieszych i rowerzystów. Wizyta związana była z obchodami dnia dziecka i zmianami w przepisach dotyczących ruchu drogowego, które weszły w życie 1 czerwca.
Premier Mateusz Morawiecki wcielił się w rolę instruktora bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W szkole w Bielisze pod Radomiem wziął udział w lekcji dotyczącej podstawowych zasad zachowania się na drodze pieszych i rowerzystów. Wizyta związana była z obchodami dnia dziecka i zmianami w przepisach dotyczących ruchu drogowego, które weszły w życie 1 czerwca.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził szkołę w Bielisze koło Radomia

Głównym organizatorem spotkania była Inspekcja Transportu Drogowego, stąd obecność w szkole szefów tej instytucji oraz inspektorów, którzy wcielili się w prelegentów i instruktorów bezpiecznego zachowania się na drodze. Wspierał ich premier Morawiecki, który podczas lekcji w sali gimnastycznej przeznaczonej dla uczniów klas trzecich zadawał dzieciakom pytania. Pytał o to jakie wyposażenie powinni mieć rowerzyści, zagadki dotyczyły też znaków drogowych i sygnalizatorów świetlnych. Dzieciaki, które zazwyczaj bezbłędnie odpowiadały na pytania, chwaliły się też, gdzie wybierają się na wakacje. Efektowny pokaz ratownictwa wodnego zaprezentowali ratownicy wodni z Radomia, a inspektorzy ruchu drogowego rozstawili na dziedzińcu szkoły i na szkolnym parkingu swoje stoiska. Wszystkie dzieciaki – razem 377 uczniów – dostały kamizelki odblaskowe oraz zostały obsypane gadżetami dotyczącymi bezpieczeństwa. Premier był pod wrażeniem bardzo dobrych warunków w jakich uczą się uczniowie. Szkoła otrzymała natomiast od premiera pokaźny zapas piłek do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej oraz zestawy do badmingtona. Przygotowano poczestunek, ale nie skorzystał z tego zaproszenia premier – program jego wizyty rozpisany był z minutową dokładnością i nie przewidywał takiego punktu. Poczęstowano natomiast inspektorów inspekcji drogowej. W drodze powrotnej do Warszawy premier wysłał do organizatorów sms z podziękowaniami za perfekcyjnie przygotowaną lekcję i pokazy.

Miliardy na bezpieczeństwo

Premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkali się na boisku szkolnym z dziennikarzami. Tematem była zmiana przepisów dotyczących ruchu drogowego.- Niech ten dzień będzie początkiem jak najbardziej bezpiecznego poruszania się po drogach. Cieszę się, że w tym dniu, Dniu Dziecka wchodzą nowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że żadne przepisy nie zastąpią rozsądku i o tym czy będziemy mieli mniej tragicznych zdarzeń na drodze zadecydują sami ludzie – kierowcy, rowerzyści i piesi. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 12-24 miesięcy z budżetu państwa wydanych będzie 2,5 miliarda złotych na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez rozbudowę infrastruktury. Pieniądze mają pójść na doświetlenie niebezpiecznych miejsc na drogach, budowę nowych sygnalizacji świetlnych i innych urządzeń oraz obiektów poprawiających bezpieczeństwo takich jak ronda, kładki, barierki.

Pieszy ma pierwszeństwo

Zgodnie ze zmienionymi od wtorku przepisami pieszy ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem poza tramwajem. Według nowych przepisów kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić mu pierwszeństwa. W przepisach zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Nowelizacja przepisów wprowadziła także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 kilometrów powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 kilometrów bez względu na porę doby. Do tej pory w godzinach nocnych (od 23 do 5) dopuszczalną prędkością maksymalną było 60 kilometrów na godzinę. Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 kilometrów ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie