Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera "Czerwonego Kapturka" na scenie Fraszka Teatru Powszechnego w Radomiu

Barbara Koś
Mateusz Michnikowski- Profesor i Przemysław Bosek - doktor Hugo prezentują widowni manekina.
Mateusz Michnikowski- Profesor i Przemysław Bosek - doktor Hugo prezentują widowni manekina. Marian Strudziński
"Czerwony Kapturek – zabawa w teatr" to prezent dla dzieci na Mikołaja od Teatru Powszechnego w Radomiu. Premiera sztuki, którą reżyseruje Marek Zákostelecký odbyła się w niedzielę scenie Fraszka.

Jest to przedstawienie bardziej edukacyjne niż lalkowe, bo Marek Zákostelecký, czeski reżyser teatru lalkowego, pokazuje dzieciom teatralną kuchnię. Razem też z aktorami próbuje wytłumaczyć dzieciom ,na czym polega magia teatru.

Odbywa się ta nauka w specjalnym Laboratorium. Jest ono nasiąknięte techniką XXI wieku, w której najważniejszy jest komputer. Za pomocą tego urządzenia Profesor - Mateusz Michnikowski, Docent Anna Krewka - Agnieszka Grębosz i doktor Hugo - Przemysław Bosek, zaczynają lekcję teatru. Następnie przechodzą do omawiania poszczególnych pojęć z nim związanych a za podstawę służy im popularna bajka o Czerwonym Kapturku.

Rymowany czterowiersz z bajki: ”Babcia ma dziś urodziny” podawany jest w różnych teatralnych tradycjach i technikach, przy czym Agnieszka Grębosz i Przemysław Bosek mają okazję do demonstrowania szerokiego wachlarza umiejętności. A to baletu, a to pantomimy, a to opery, a to teatru dramatycznego, a to teatru japońskich masek, by wreszcie zakończyć ten przegląd prezentacją lalek: od manekina po pacynkę.

Nie robią tego sami. Zapraszane na scenę dzieciaki wchodzą najpierw nieśmiało ale potem na hasło Profesora podnosi się już las rąk. To znaczy, że najmłodsi zaakceptowali proponowaną im konwencję i że podoba im się ta zabawa w teatr przynosząca dobry efekt edukacyjny.

W sumie ów interaktywny spektakl poprzez zabawę przybliża dzieciom najważniejsze pojęcia związane ze sceną dając też okazję do pogodnego wprowadzenia dzieci w bogaty i różnorodny świat teatru.

Miałabym tylko zastrzeżenie konstrukcyjne: część „laboratoryjna” wydaje się zbyt długa, podczas gdy część druga spektaklu z udziałem dzieci jest o wiele bardziej frapująca. Poruszające lalkami dzieciaki były wspaniałe i zmieniając nieco układ przedstawienia dałoby się większej liczbie maluchów szansę na pierwszy w życiu teatralny występ.

Oprócz reżysera podziękowania należą się też wszystkim twórcom przedstawienia: Necie Jankowskiej za choreografię, Vratislavovi Šrámkovi za muzykę, Annie Kulpie za dramaturgię i Monice Świostek za korepetycje muzyczne.

Warto zatem udać się z dziećmi na te „korepetycje teatralne”. Posłuży im zapewne stosowne wydawnictwo. W związku z premierą Teatr Powszechny wydał "Krótki słowniczek dla tych, którzy lubią chodzić do teatru". Pozwoli ono przyswoić najmłodszym widzom kilkadziesiąt najważniejszych terminów związanych ze sceną.
Słowniczek opracowała Anna Kulpa, kierownik literacki radomskiego teatru, autorem ilustracji jest Marek Zákostelecký.

ZOBACZ TEŻ: Z drugiej strony- spektakl w radomskim teatrze

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie