Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu, bohaterze września 1939 roku, z gminy Gniewoszów, odbędzie się w Dęblinie

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Władysław Gnyś w czasie służby podczas II wojny światowej.
Władysław Gnyś w czasie służby podczas II wojny światowej. Stefan W.C.Gnyo / Casemate Publishers / mediadrumworld.com
Pułkownik Władysław Gnyś z Sarnowa w gminie Gniewoszów był niezwykłą postacią. To pilot myśliwca, który pierwszego września 1939 roku, jako pierwszy w tej wojnie, zestrzelił dwa niemieckie samoloty. Teraz powstał o nim film dokumentalny, którego premiera odbędzie się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Film o pilocie Władysławie Gnysiu, bohaterze września 1939 roku pokażą w Dęblinie

W czwartek, 7 września, o godzinie 12.00, w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się premiera filmu "Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu". Pokaz tego obrazu zaplanowano w Auli imienia pułkownika pilota Jerzego Bajana w Muzeum.

Bohater dokumentalnej produkcji wsławił się tym, że jako pierwszy zestrzelił niemieckie samoloty w czasie II wojny światowej. Miało to miejsce rankiem 1 września 1939 roku nad Żuradą w okolicach Olkusza. Pułkownik Władysław Gnyś, lecąc swoim PZL P.11c w barwach 121 Eskadry Myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego w Krakowie, zestrzelił dwa bombowce Dornier 17E.

Wcześniej szkolił się między innymi w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Historia Jego życia jest pełna pasji, determinacji i niezłomnego ducha.

Chcąc upamiętnić tą wybitną postać, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie podjęło się produkcji filmu dokumentalnego: "Pierwszego nie można zapomnieć! Rzecz o pilocie myśliwskim Władysławie Gnysiu". Realizacja została powierzona Wytwórni Filmów i Widowisk Historycznych VIS, zaś nad całością projektu czuwali pracownicy Muzeum.

W trakcie pracy nad tym obrazem, filmowcy odwiedzili z kamerą, między innymi, rodzinną miejscowość Gnysia - Sarnów w gminie Gniewoszów, wspomnianą już Żuradę, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz oczywiście Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w którym przechowywane są pamiątki po bohaterze.

W filmie występują też synowie Władysława Gnysia, którzy wspominają ojca. Rodzina jest oczywiście zaproszona i ma wziąć udział w premierze filmu.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zachęca też do lektury własnego wydawnictwa z zeszłego roku, Zeszytu Historycznego „Pułkownik pilot Władysław Gnyś. Bohater z Sarnowa”.

Organizatorzy pierwszego pokazu filmu o pilocie Władysławie Gnysiu, zapraszają na premierę do Dęblina.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, w Sarnowie, rodzinnej miejscowości pułkownika pilota Władysława Gnysia, odbyło się uroczyste odsłonięcie poświęconej mu tablicy pamiątkowej.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie