Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera z atrakcjami w kinie Helios. Gloria Victis Project przed "Kamieniami na szaniec"

/pok/
O tym, jak wyglądała walka radomskich harcerzy z Niemcami w czasie okupacji opowiadał Sebastian Piątkowski, historyk pracujący w radomskiej delegaturze IPN.
O tym, jak wyglądała walka radomskich harcerzy z Niemcami w czasie okupacji opowiadał Sebastian Piątkowski, historyk pracujący w radomskiej delegaturze IPN. Piotr Kutkowski
Prelekcja doktora Sebastiana Piątkowskiego o działalności w Radomiu Szarych Szeregów w latach niemieckiej okupacji i występ grupy Gloria Victis Project poprzedziły premierowy pokaz w kinie Helios filmu "Kamienie na szaniec". Filmu, który jeszcze przed premierą uznany został za kontrowersyjny.
Muzyczną oprawę zapewniła na premierze grupa Gloria Victis Project.
Muzyczną oprawę zapewniła na premierze grupa Gloria Victis Project.

Muzyczną oprawę zapewniła na premierze grupa Gloria Victis Project.

Piątkowy pokaz "Kamieni na szaniec" miał szczególną oprawę, przed ekranem można było najpierw ujrzeć instrumenty muzyczne, a potem muzyków z grupy Gloria Victis Project. Śpiewali oni zaaranżowane przez siebie pieśni o tematyce wojennej, wojennym akcentem były także ich stroje, w tym przewieszony przez ramię wokalisty karabin.

O tym, jak wyglądała walka radomskich harcerzy z Niemcami w czasie okupacji opowiadał Sebastian Piątkowski, historyk pracujący w radomskiej delegaturze IPN. Publiczność mogła się dowiedzieć, kto należał do Szarych Szeregów, jakie motywy kierowały poczynaniami ich członków i jak ogromne mieli oni "apetyty" na walkę z bronią w ręku, a nie tylko na kolportowanie ulotek czy malowanie na murach.

- To nawet doprowadziło do rozłamu w gronie radomskich Szarych Szeregów. Część osób zdecydowała się odejść, by móc walczyć w oddziałach AK - mówił Sebastian Piątkowski.

Wspomniał też, że nazwa ulicy Partyzantów upamiętnia próbę rozbrojenia w Radomiu niemieckich żołnierzy przez harcerzy z Szarych Szeregów.

- Na to, by była to po prostu ulica Szarych Szeregów nie było w tamtych latach żadnych szans - podkreślił Sebastian Piątkowski.

Jego prelekcja była ilustrowana zdjęciami radomskich harcerzy z lat okupacji. Potem, widzowie mogli oglądać już aktorów grających harcerzy w filmie "Kamienie na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego. W obsadzie znaleźli się Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Piotr Bondyra, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Marian Dziędziel, Olgierd Łukaszewicz

"Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo." Oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem - przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie