Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Radomia bez wotum zaufania i absolutorium. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciw. Zapis relacji

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W poniedziałek Rada Miejska po raz kolejny nie udzieliła prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu Radomia za 2020 rok.
W poniedziałek Rada Miejska po raz kolejny nie udzieliła prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu Radomia za 2020 rok. UM Radom/Facebook
Po raz kolejny, głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Witkowski nie dostał absolutorium i wotum zaufania. Prezydent rządzi nadal i jak mówił w czasie sesji spodziewał się takiej, czysto politycznej decyzji. -Poseł Suski dał mi to do zrozumienia już w poprzedni piątek - mówił Radosław Witkowski.

Absolutorium to rozliczenie prezydenta z wykonania budżetu za poprzedni rok. Radni uchwałę w tej sprawie podejmują co roku, do końca czerwca. Podstawą udzielenia, bądź nie absolutorium powinno być sprawozdanie z wykonania budżetu, które opiniuje regionalna Izba Obrachunkowa. Ta już wydała opinię pozytywną. Tegoroczna sesja absolutoryjna, jedna z najważniejszych w roku odbyła się w poniedziałek 28 czerwca.

Jak dziś zachowają się radomscy radni? Śledź transmisję na żywo.

Transmisja z sesji Rady Miejskiej

Najpierw radni zajmowali się wotum zaufania. Dyskusję i głosowanie poprzedziła analiza raportu o stanie miasta w 2020 roku. Zdania były podzielone, różniły się oczywiście w zależności od przynależności partyjnej rajców. Choć nawet przedstawiciele PiS chwalili, że po raz pierwszy dostali tak merytorycznie dobrze przygotowany dokument.

Znowu bez wotum zaufania

Radni PiS dopytywali o szczegóły funkcjonowania poszczególnych jednostek, zadłużenie miasta i spółek komunalnych, były zarzuty o zbyt wysokie bezrobocie w Radomiu. Ale konkretne zarzuty nie padały.

Adam Bochyński z klubu PiS: po raz pierwszy dostaliśmy tak rzetelny raport. Ale jest tez łyżka dziegciu, w przypadku wszystkich spółek mamy podany skład zarządu i rady nadzorczej, wyjątkiem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, tu nie ma informacji o zarządzie.

Magdalena Lasota: Raport jest przygotowany merytorycznie. Mówi o funkcjonowaniu miasta w trudnym, 2020 roku. takiej sytuacji nie było nigdy, pandemia postawiła samorządy w bardzo trudnej sytuacji, prezydent bardzo dobrze sobie poradził. Zmniejszone były wpływy z podatków, strefy płatnego parkowania, sprzedaży biletów, a mimo to wszystkie zadania były realizowane w sposób dobry. Raport pokazuje wyzwania miasta, mimo problemów wypracowana była nadwyżka operacyjnej, a zwiększyły się wydatki bieżące na bezpieczeństwo, na szpital, środki bezpieczeństwa. Te dane pokazują, że prezydent sobie poradził.

Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz, klub PiS z kolei przekonywała, że raport jest po prostu normalny, taki jaki powinien być. - Nie rozumiem więc zachwytu radnych Koalicji Obywatelskiej - mówiła Pastuszka - Chrobotowicz.

- Dziś państwo przychodzą z założeniem, ze nie udzielą prezydentowi wotum zaufania, nie dlatego, że źle wykonał budżet. Powodem będzie to, że nie jest z waszego obozu politycznego. Ale nie chcecie odwołania prezydenta, nie chcecie referendum w tej sprawie. 2020 rok był bardzo trudny dla samorządów ze względu na COVID-19. A mimo to udało się przeprowadzić wiele inwestycji, wiele zadań zakończyć. Udało się doprowadzić do końca przebudowę kamienicy Deskurów. były zakupy kolejnych autobusów elektrycznych, rozbudowano aleje Wojska Polskiego i Żółkiewskiego, była budowa infrastruktury na Wólce Klwateckiej, wybudowana została sala gimnastyczna przy PSP 31. Były też małe inwestycje, ale bardzo ważne dla mieszkańców, jak budowa przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych i chodników - mówiła Marta Michalska - Wilk, szefowa klubu koalicji Obywatelskiej. - Podnosicie państwo kwestię zadłużenia, na koniec 2020 roku to 741 milionów złotych. Ale, jak mantrę trzeba wam powtarzać, że kiedy Radosław Witkowski obejmował urząd wynosiło ono 430 milionów złotych, więc rekordzistą jest ktoś inny (przed Radosławem Witkowskim prezydentem Radomia był Andrzej Kosztowniak z PiS, przyp. red).

- Za nami bardzo trudny rok, nieprzewidywalny. Chciałabym podziękować państwo za dzisiejszą, merytoryczną dyskusję. Ale myślę, że to pozór i forma. W piątek, przy okazji obchodów rocznicowych Czerwca'76, spotkałem się z posłem Markiem Suskim i dal mi jednoznaczny sygnał, że decyzja będzie polityczna i nie będzie udzielenia wotum zaufania - mówił Radosław Witkowski.

PiS przeciw

Ostatecznie przeciw udzieleniu prezydentowi wotum zaufania zagłosowało 15 radnych z Pis, za było 12 rajców, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i radny niezależny Kazimierz Woźniak.

Przypomnijmy, na wotum zaufania radni głosują trzeci rok z rzędu. Do tej pory nigdy Radosław Witowski go nie dostał. Teoretycznie, w ubiegłym roku Rada Miejska mogła przez to doprowadzić do referendum w sprawie jego odwołania. Przepisy mówią, że jeśli dwa razy z rzędu prezydent wójt, czy burmistrz nie dostaną wotum zaufania rada może podjąć uchwałę o referendum. radomscy rajcy nie podjęli nawet takiej próby.

Opinia izby obrachunkowej pozytywna, radni Pis na nie

Później przyszedł czas na dyskusję o absolutorium i sytuacji finansowej miasta na koniec 2020 roku. Przedstawił ją Radosław Witkowski. Zaprezentował liczby po stronie wydatków i dochodów miasta. Zwracał uwagę na to, że zdeterminowała je trwająca pandemia koronawirusa i jej wpływ na życie gospodarcze kraju, ale przede wszystkim Radomia.

Dochody budżetu w 2020 roku były zaplanowane na 1 miliard 395 milionów złotych, a na koniec roku wyniosły 1 miliard 426 milionów złotych. Wydatki miasta były zaplanowane na 1 miliard 483 miliony złotych, a ich wykonanie to 1 miliard 541 milionów złotych.

Najwięcej w ubiegłym roku miasto wydało na oświatę, to było 535,7 milionów złotych, 35 procent wszystkich wydatków budżetowych. Przy czym miasto z własnego budżetu musiała dołożyć 167,1 miliona złotych. O 12,8 miliona złotych więcej niż w 2019 roku. O tyle za mała była rządowa subwencja oświatowa.

Deficyt budżetowy na koniec 2020 roku wyniósł 77,4 miliona złotych, był o 10,8 miliona złotych mniejszy niż planowano na początku roku. - To nie jest wartość, która nas szczególnie cieszy, było ryzyko, że deficyt wyniesie blisko 200 milionów złotych, udało się wziąć go w ryzy, ale to jak do tego doszło nie pozwala głęboko oddychać - mówił Radosław Witkowski.

Zadłużenie miasta na koniec 2020 roku wynosiło 741 milionów złotych.

Jak mówił Radosław Witkowski wzrosły wydatki bieżące, to było wkalkulowane w budżet. Niestety, dochody bieżące już nie urosly. - Powstała olbrzymia luka, to 43 miliony złotych, których brakuje na sfinansowanie wydatków bieżących - mówił Radosław Witkowski.

Skąd problem, otóż przez pandemię COVID-19 drastycznie zmniejszyły się wpływy z tytułu podatków, sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, czy strefy parkowania, które składają się na wspomniane dochody bieżące. I tak z tytuły PIT do budżetu wpłynęło o 12 milionów złotych mniej, z tytułu podatku CIT o 4 miliony złotych mniej. 0,5 miliona złotych mniejsze były wpływy z podatku od nieruchomości. 10,5 miliona złotych mniej było ze sprzedaży biletów autobusowych. O 1 milion złotych mniejsze były wpływy ze strefy parkowania.

- Mówiąc wprost tych pieniędzy zabrakło w naszym budżecie, tej gotówki nie ma - podsumowywał Radosław Witkowski. - Są też trzy przestrzenie, w których w moim przekonaniu ponadprogramowo wydajemy nasze pieniądze, a one powinny iść na rozwój miasta. Do edukacji dokładamy 167 milionów złotych, do odbioru odpadów 18,3 miliona złotych, o 10 milionów złotych więcej niż w 2019 roku oraz 57 milionów złotych na komunikację - wyliczał Radosław Witkowski. -

- Mimo pandemii, problemów z wykonawcami i tym, ze to nie był rok sprzyjający inwestycjom my wydaliśmy na zadani inwestycyjne 224,4 miliona złotych, to jedna z największych kwot w nowożytnej historii Radomia - mówił Radosław Witkowski. - Najważniejsze z inwestycji to przede wszystkim zadania drogowe: trasy numer 9 i 12, ulica Szydłowiecka, trasa N-S. Ale też zakup autobusów elektrycznych, układ komunikacyjny na Wólce Klwateckiej, czy centrum rehabilitacji - kontynuował.

- Są rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę. Nie da się zamykać oczu i udawać, że nie wydajemy za dużo na edukację, odpady, tych pieniędzy zabraknie na inwestycje. Koronawirus pokazał słabe strony, musieliśmy się dostosować, przede wszystkim ograniczyć jego skutki, co też wpłynęło na dochody bieżące, są mniejsze, a zakładaliśmy, że będą równoważyły wydatki - mówił Radosław Witkowski. - Nie spadnie gwiazda z nieba, te pieniądze nam też nie spadną. Będę proponował trudne rozwiązania, będę proponował je państwu.

Łukasz Podlewski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej poinformował, że komisja podjęła uchwałę o udzieleniu prezydentowi absolutorium. Głosowało siedmiu radnych, w tym czterech wstrzymało się od głosu i trzech było za. jak później wyjaśniono to radni PiS wstrzymali się podczas głosowania. Pozytywna opinię w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu za 2020 rok przez prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego wydała też Regionalna Izba Obrachunkowa.

Radni PiS znowu podnosili kwestię zadłużenia. Łukasz Podlewski pytał, dlaczego prezydent nie mówi nic na temat niedkończonej budowy Radomskiego Centrum Sportu, które kosztuje coraz więcej. Przypomniał o aneksach do umowy o wartości ponad 22 milionów złotych.

- W naszym klubie nie było i nie będzie dyscypliny w sprawie głosowania nad absolutorium dla prezydenta - mówił Łukasz Podlewski.

Odpowiedziała mu Marta Michalska - Wilk: - Trudno nie odnieść wrażenia, że była dyscyplina w sprawie wotum zaufania, ale i że to decyzja polityczna. Dzisiaj, wiecie czym jest absolutorium, że nie jest to narzędzie polityczne, że nie trzeba przypominać sytuacji z poprzednich lat, kiedy go nie udzielaliście, a prezydent wygrywał w sądzie. Wizerunkowo wam się to nie opłaca.

Ostatecznie Rada Miejska absolutorium prezydentowi nie udzieliła. Za było 12 radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej, 12 radnych wstrzymało się od głosu, to radni Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw było trzech radnych to: Mirosław Rejczak, Marcin Majewski i Kazimierz Staszewski, wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie