Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z języka polskiego w liceum "Konarskiego" w Radomiu

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu w środę 9 marca pisali próbną maturę z języka polskiego.
Uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu w środę 9 marca pisali próbną maturę z języka polskiego. Antoni Sokołowski
- Nie były to łatwe pytania, ale warto było spróbować na nie odpowiedzieć. Taka próbna matura na pewno sprawi, że będziemy musieli dwa razy się zastanowić, zanim napiszemy odpowiedź. Taki sprawdzian pozwoli nam uniknąć błędów w maju, podczas prawdziwego egzaminu - mówili w środę maturzyści z X Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego w Radomiu, którzy przystąpili do próbnej matury. Zaczęli od języka polskiego.

W Radomiu, w X Liceum Ogólnokształcącym zaczęły się próbne matury

Uczniowie trzech klas maturalnych w „Konarskim” rozpoczęli w środę trzydniowe zmagania i zdają próbne egzaminy. Na początek był język ojczysty, czyli tak, jak na prawdziwej maturze, która zawsze rozpoczyna się od egzaminu z języka polskiego.
- Takie sprawdziany na pewno pomagają uczniom. Pozwalają ocenić własne możliwości i przygotować się do prawdziwej matury - mówili uczniowie wchodzący do szkoły.

W artykule poniżej o godzinie 12 opublikujemy arkusz pytań i odpowiedzi z matury próbnej z języka polskiego

W reżimie sanitarnym

Maturzyści z respektem podeszli do próbnego egzaminu. Jak zauważyli uczniowie, przydatna była wiedza z wcześniej przerobionych lektur.

- To ważne, by poznać skalę trudności pytań, zagadnienia stawiane z języka polskiego. Teraz jest okazja, by jeszcze nadrobić ewentualne braki, douczyć się, by już na prawdziwej maturze wszystko było jak należy - mówili.
Przed wejściem odbywała się zgadywanka, jakie lektury mogą pojawić się w zestawie. Często słyszeliśmy odpowiedzi, że mogą pojawić się zagadnienia związane z „Lalką” Bolesława Prusa, inni wymieniali wiersze Herberta, „Dziady” Adama Mickiewicza”.
- Oby to nie były treny Jana Kochanowskiego, bo ten dawny język jakoś mnie odrzuca od czytania trenów – wyznał szczerze jeden z uczniów.

W arkuszu egzaminacyjnym przygotowanym przez jedno z wydawnictw były pytania tak skonstruowane, by niczym się nie różniły technicznie od prawdziwych arkuszy.

Jak zapewnia dyrekcja X Liceum Ogólnokształcącego, wszystkie egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym.
- Uczniowie są rozdzieleni we wszystkich salach. Wchodząc do klasy uczniowie losują miejsca przy stolikach. Trzeba zostawić telefony i jest wszystko tak, jak na prawdziwej maturze – mówi Wiktor Karoń, dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego.

Ważny sprawdzian

Poloniści zaznaczają, że w tym roku uczniowie już jesienią pisali podobny sprawdzian. Ten ze środy 9 marca jest o tyle ważny, że to ostatni taki test przed majowa maturą.

Po języku polskim, w czwartek ma być matematyka, a kolejnego dnia język angielski.
- Niestety – epidemia koronawirusa spowodowała, że uczniowie uczyli się zdalnie i to odbiło się na jakości kształcenia. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie do matur – dodają nauczyciele liceum.

Trzeba próbować

Gdy nie było obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa, to próbne matury nie były niczym niezwykłym. Technika i licea przeprowadzały nieraz po 3-4 takie próbne matury w ciągu roku. Niektórzy nauczyciele w radomskich technikach i liceach w poszczególnych przedmiotów przygotowuje próbne matury we własnym zakresie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie