Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 już za tydzień. Jak będzie wyglądał test w dobie pandemii w regionie radomskim?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Już w poprzednim roku uczniowie przystępowali do egzaminu ósmoklasisty w pełnym reżimie sanitarnym.
Już w poprzednim roku uczniowie przystępowali do egzaminu ósmoklasisty w pełnym reżimie sanitarnym. Archiwum
Już za tydzień odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła, że uczniowie będą mogli sprawdzić swój poziom przygotowania z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Jak wyglądają przygotowania w naszych szkołach?

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie się różnił od tych z lat ubiegłych. Okrojono materiał, którego będzie się wymagać od uczniów. To jednak nie oznacza, że uczniowie nie martwią się egzaminem. By ułatwić im przygotowania, Centralna Komisja Egzaminacyjna organizuje test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty - inaczej mówiąc: próbny egzamin ósmoklasisty.

Harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021

  • 17 marca br.(środa), godz. 9:00 – język polski
  • 18 marca br.(czwartek), godz. 9:00 – matematyka
  • 19 marca br.(piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski)

Normalne warunki

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, CKE proponuje, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

- Mamy już wypracowane procedury podczas pisania egzaminów. Ćwiczyliśmy je w lutym na egzaminie próbnym. Uczniowie przychodzili do szkół. Mieli wyznaczoną godzinę, osobne wejście. Nie chcieliśmy, aby się grupowali. Oczywiście obowiązkowe maseczki, nie mogą ich zdjąć do rozpoczęcia egzaminy - mówi nam Marek Sternalski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 w Radomiu, w której test będzie pisać 65 uczniów.

W Szkole Podstawowej numer 4 w Radomiu test ma pisać 144 osób. Tam również w lutym mierzyli się z egzaminem. - Nauczyciele robią wszystko, aby przygotować naszych uczniów do egzaminu ósmoklasisty. Dostają dodatkowe materiały, aby mogli się przygotować z tego, co u nich najbardziej kuleje. Wiadomo, że nie przepracowaliśmy całego materiału, ale na pewno sobie poradzą. A przede wszystkim oswoją się z obecnymi zasadami egzaminowania - dodaje Danuta Sułecka, wicedyrektor szkoły numer 4 w Radomiu.

Jakie zadania?

Materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl), na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Uczniowie na próbnym egzaminie mogą spodziewać się również zadań z materiału, którego jeszcze nie zdążyli przerobić na zajęciach. - Zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca – informuje dyrektor CKE, Marcin Smolik. CKE podkreśla, że celem próbnego egzaminu ósmoklasisty jest zidentyfikowanie wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia, a także zapoznanie ucznia z pracą z arkuszem egzaminacyjnym. Zdaniem CKE nieuzasadnione jest wstawianie uczniom ocen za to, jak wypadli na próbnym egzaminie.

Ważne. To musisz wiedzieć!

Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie przeprowadzany na takich samych zasadach jak w ostatnich tygodniach przeprowadzono próbną maturę. Już w zeszłym roku w podobny sposób pisano te testy. Wszystko oczywiście ze względu na pandemię koronawirusa. Na egzaminie ósmoklasisty może pojawić się jeszcze nie przepracowany materiał przez nauczycieli i uczniów. Centralna Komisja Egzaminacyjna zastrzega jednak, aby uczniowie nie otrzymywali za ten test ocen. Jego głównym celem jest przede wszystkim sprawdzenie swojej wiedzy, by móc pracować nad tym, co jeszcze nie jest zbyt zrozumiałe. Ponadto CKE chce przyzwyczaić uczniów do procedur w normalnych warunkach. Egzamin ma się odbyć w ścisłym reżimie sanitarnym, a więc obowiązkowe maseczki, czy dystans.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie