Program 500 plus w Radomskiem. Ile pieniędzy oddały rodziny w regionie?

Izabela Kozakiewicz
Archiwum
Ponad 680 tysięcy złotych nienależnie pobranych świadczeń 500 + musiały zwrócić rodziny z regionu radomskiego od początku funkcjonowania programu. Najwięcej oddanych należności było w Radomiu, bo tu też świadczenie pobiera najwięcej osób. Aktualnie są one wypłacane na ponad 33 tysiące dzieci.

Program Rodzina Plus funkcjonuje od 2017 roku. W pierwszych latach przysługiwał bez kryterium dochodowego na drugie i kolejne dziecko. Najbiedniejsze rodziny świadczenie otrzymywały także na pierwsze dziecko, decydowało kryterium dochodowe. Od 2019 roku 500 + wypłacane jest już na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziców.

Przekroczone dochody

I właśnie przekroczenie progu dochodowego w pierwszych latach funkcjonowania Programu Rodzina 500 + było najczęstszym powodem wydawania decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Czasem wynikało to z niewiedzy, niefrasobliwości. Czasem było pewnie też celowym zatajeniem dodatkowych dochodów.

Dla przykładu Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białobrzegach wydał 12 takich decyzji. Do zwrotu były kwoty w granicach 500 - jednego tysiąca złotych. Mieszkańcy zwracali te pieniądze, nie było konieczności wszczynania postępowania windykacyjnego.

- Zdarzało się tak, że ktoś podejmował pracę i nie informował nas o tym, albo robił to zbyt późno - słyszymy w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Białobrzegach. - W takich przypadkach wydawane były decyzje o zwrocie nienależnie pobrane świadczenia, bo zmieniał się dochód w rodzinie i nie przysługiwała już wypłata na pierwsze dziecko - dodają urzędnicy.

Można rozłożyć na raty

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu wydał w sumie 352 decyzje o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia z Programu Rodzina 500 . Najwięcej, bo aż 143 wystawiono w 2019 roku. Opiewały na łączną kwotę 204 tysięcy złotych.

Najczęściej powodem zwrotu był przekroczony dochód w rodzinie lub fakt, że pieniądze były wypłacane, a dziecko nie pozostawało pod opieką rodzica.

- Potrącenia nienależnie pobranych świadczeń są dokonywane z bieżąco wypłacanych świadczeń wychowawczych - informuje Justyna Piątek, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. - Osoby zadłużone wnioskują także o rozłożenie zadłużenia na raty - dodaje rzecznik.

Jak informuje radomski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wobec dłużników niewywiązujących się z obowiązku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń prowadzone są także stosowne postępowania, także egzekucja prowadzona przez Biuro Windykacji w Radomiu lub Urzędy Skarbowe w zależności od miejsca zamieszkiwania osoby zadłużonej.

Nienależnie pobrane świadczenia stanowią niewielki odsetek wypłacanych świadczeń. W Radomiu na przykład programem objętych jest ponad 21,9 tysiąca rodzin. Świadczenie jest wypłacane na 33 381 dzieci. Miesięcznie kwota wypłat 500 + dokonywanych przez radomski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej osiąga ponad 17,1 miliona złotych!

Zwroty w regionie

Z danych, jakie otrzymaliśmy z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w powiecie białobrzeskim zwroty nienależnie pobranych świadczeń od 2017 do 2019 roku wyniosły - 6 651 złotego, w powiecie grójeckim - 85,2 tysiąca złotych, w kozienickim - 65,4 tysiąca złotych, w lipskim - 12,8 tysiąca złotych, w przysuskim - 3 tysiące złotych, w szydłowieckim - 10 tysięcy złotych i w zwoleńskim - 23 tysiące złotych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu wystawił decyzje o zwrotach nienależnie pobranych świadczeń na kwotę 481 tysięcy złotych.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Każdy, kto bierze 500 plus pokazuje fucka chorym leżącym w niedofinansowanych szpitalach

Dodaj ogłoszenie