Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Dobry start" w Radomiu. Pierwsze "300+" już są wypłacane

Izabela Kozakiewicz
Pierwsze rodziny dostały już na konta świadczenie „300+”. Informowali o tym Jerzy Zawodnik (od lewej) i Marcin Gierczak.
Pierwsze rodziny dostały już na konta świadczenie „300+”. Informowali o tym Jerzy Zawodnik (od lewej) i Marcin Gierczak. Tadeusz klocek
Już ponad 6 tysięcy wniosków o wypłatę szkolnej wyprawki wpłynęło do Miejskiego Ośrodka Pomocy w Radomiu drogą elektroniczną. Pierwsze wypłaty uruchomiono w środę. Od 1 sierpnia będzie można składać „papierowe” dokumenty. Ośrodek uruchomi w sumie 13 punktów, w których będą one przyjmowane.

Szkolne wyprawki dla dzieci są wypłacane w ramach programu „Dobry start”, nazywanego potocznie programem „300+”. Świadczenie przysługuje raz w roku dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, do czasu ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24 lat. Według szacunków w Radomiu z programu „Dobry start” skorzystać może 22,5 tysiąca uczniów.

Wnioski w sieci

Od 1 lipca wnioski można składać drogą elektroniczną. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.wnioski.mpips.gov.pl. - moduł portalu e-wnioski emp@tia. Tu trzeba założyć profil zaufany na platformie EPUAP i potwierdzić dane w najbliższym urzędzie skarbowym. Wniosek składany drogą elektroniczną podpisuje się profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. Drugi sposób to system udostępniony przez banki.

Do środy tą drogą do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęło 6301 wniosków. Pracownicy wydali 2193 decyzje na kwotę 856,8 tysięcy złotych. - Wypłaty już poszły, rodzice mogą się już spodziewać pieniędzy na kontach - mówił Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Wnioski do wypełnienia

- Cieszymy się, że tak wiele osób zdecydowało się na elektroniczne złożenie wniosku. Nasze apele i akcja informacyjna przyniosły skutek - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Wiem, że nasz ośrodek jest w krajowej czołówce, placówki w kraju korzystają z naszych doświadczeń. Podziękowania należą się pracownikom ośrodka - dodaje.

Od 1 sierpnia przyjmowane będą wnioski papierowe. Będzie można je składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Limanowskiego, w zespołach pracy socjalnej na terenie całego miasta, w punkcie obsługi mieszkańca Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego oraz w szkołach podstawowych numer 17 przy Wierzbickiej i numer 6 przy ulicy Rapackiego.

W ośrodku przy ulicy Limanowskiego można już pobrać druki, są one dostępne także na stronie internetowej placówki.

Szybciej wnioskujemy, wcześniej dostaniemy pieniądze

Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku. Im wcześniej to zrobimy tym szybciej dostaniemy pieniądze. - Osoby, które złożą wnioski do końca sierpnia dostaną pieniądze w ciągu dwóch miesięcy - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Później to może potrwać do trzech miesięcy - mówił włodarz.

- Oczywiście przez cały czas czekamy na wnioski drogą elektroniczną. Tym sposobem można wysłać dokumenty o dogodnej dla siebie porze - zachęcał Marcin Gierczak.

O świadczenie „300+” może wystąpić rodzic dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie