Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Rodzina 500 Plus startuje w całym regionie. Będzie szturm na urzędy?

Izabela Kozakiewicz
Tylko w samym Radomiu wnioski o świadczenie z programu 500 plus będą przyjmowane w kilkunastu miejscach. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zajmie się tym kilkunastu pracowników. W większości gmin regionu dokumenty będą z kolei przyjmowane w ośrodkach pomocy społecznej.

Urzędnicy już szykują się na kolejki, przynajmniej w pierwszych dniach przyjmowania wniosków.

- Będziemy mieli 18 stanowisk. Wnioski będą przyjmować wszyscy pracownicy socjalni oraz sekretariat - wylicza Agnieszka Maroszek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Grójcu.

PROGRAM RODZINA 500 PLUS - WZORY WNIOSKÓW, PORADNIK

Z kolei w Iłży stanowiska będą uruchomione w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. - Na początek wnioski będzie przyjmować sześć osób, ale jeśli się okaże, że to za mało, jesteśmy gotowi, aby zwiększyć liczbę stanowisk. Wszyscy jesteśmy przeszkoleni - mówi Irena Michałek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Iłży.

Na ewentualne zwiększenie stanowisk do przyjmowania wniosków przygotowuje się też radomski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Tutaj z pewnością pracy będzie najwięcej. Szacunki mówią nawet o około 20 tysiącach wniosków, które mogą spłynąć.

Program 500 PLUS w Radomskiem. Gdzie złożyć wniosek, adresy, telefony [PORADNIK]

- Spodziewamy się, że znacząca część mieszkańców będzie chciała złożyć wniosek w pierwszych dniach kwietnia - przyznaje Marcin Gierczak, dyrektor „mopsu” w Radomiu. - Poza stałymi miejscami będziemy mieli więc też punkty mobilne, w Galerii Słonecznej i czterech szkołach, które są najdalej od centrum. Będziemy reagować na bieżąco, w miarę potrzeb dostosowując funkcjonowanie punktów.

Nowi pracownicy

W związku z programem 500+ samorządy były w większości zmuszone zatrudnić dodatkowych pracowników. W radomskim ośrodku rekrutacja jeszcze trwa. Wiadomo jednak, że w pierwszym etapie do pracy będzie przyjętych 10 osób. W Grójcu zatrudniono jedną dodatkową osobę, a drugą do ośrodka skierował urząd pracy. W Białobrzegach i Starej Błotnicy też przyjęto po jednym nowym pracowniku.

- Trzeba pamiętać, że to nie tylko przyjmowanie wniosków. Każdy z nich trzeba sprawdzić, wprowadzić do systemu, wydać decyzję, dostarczyć korespondencję - dodaje Marcin Gierczak.

Za trzy miesiące

Pracownicy ośrodków pomocy przypominają także, że na złożenie wniosku mieszkańcy mają trzy miesiące. Wszyscy, którzy złożą dokumenty do 30 czerwca, dostaną pieniądze z wyrównaniem za trzy miesiące. - Liczymy też, że część osób zdecyduje się skorzystać z możliwości złożenia wniosku przez Internet i pocztą - mówi Marcin Gierczak.

Ośrodki pomocy mają też trzy miesiące na rozpatrzenie wniosków. Nie można się więc spodziewać, że nawet składając dokumenty 1 kwietnia świadczenie dostanie się już 5 kwietnia. Pieniądze mają być wypłacane na konta bankowe, a w wyjątkowych sytuacjach także w innej formie.

Zobacz też: Dyrekcja MOPS w Radomiu o programie 500 plus / echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie