Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt gminy Jastrząb zajął pierwsze miejsce w województwie mazowieckim

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
- Nasz projekt zajął pierwsze miejsce - cieszy się wójt Andrzej Bracha.
- Nasz projekt zajął pierwsze miejsce - cieszy się wójt Andrzej Bracha. Piotr Stańczak
Jeszcze w tym roku w budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Gąsawach Plebańskich powstanie pierwsze na tym terenie publiczne przedszkole i żłobek.

Na stworzenie obu placówek gmina Jastrząb pozyskała dofinansowanie z funduszy unijnych oraz rządowych. O planach tych pisaliśmy już kilka tygodni temu. Wtedy jednak samorząd nie miał oficjalnej informacji o przyznanym dofinansowaniu przedszkola. Radosna nowina dotarła od marszałka Mazowsza do Urzędu Gminy kilkanaście dni temu. Jastrząb zajął pierwsze miejsce na liście projektów, które dostały dotację z Unii Europejskiej w konkursie „Edukacja przedszkolna”. Dostał około 192 tysięcy złotych dofinansowania budowy przedszkola o nazwie „Baśniowa kraina”. Całkowita wartość projektu ma wynieść 240 tysięcy zł. Gmina otrzymała więc pokaźny zastrzyk finansowy.

- Droga do uzyskania dofinansowania była długa, musieliśmy przejść pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Konkurencja była duża, ponad 600 podmiotów z województwa ubiegało się o wsparcie. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało 17 wniosków a my uzyskaliśmy największą liczbę punktów - przyznaje zadowolony wójt Jastrzębia Andrzej Bracha. Komisja z Urzędu Marszałkowskiego przyznała gminie 110 punktów. O jedno „oczko” mniej dostała spółka Mali Olimpijczycy z Pruszkowa, o dwa stowarzyszenie Wizerunek Agnieszka Charaszkiewicz z tego samego podwarszawskiego miasta. Oprócz Jastrzębia jedyną gminą z regionu radomskiego, która znalazła się w szczęśliwej siedemnastce, jest Ciepielów (powiat lipski). Tamtejszy wnioskodawca otrzymał 107 punktów na nowe przedszkole.

Pieniądze także na żłobek

Przyznanie unijnych pieniędzy otwiera Jastrzębiowi drogę do realizacji projektu. - Ogłosiliśmy już przetarg na budowę publicznego przedszkola w Gąsawach Plebańskich. 4 maja wyłonimy wykonawcę. Zadanie musimy wykonać do września. Powstałyby tutaj dwa oddziały przedszkolne - dodaje wójt Andrzej Bracha. Już wcześniej gmina otrzymała pieniądze - 367 tysięcy złotych - z rządowego programu „Maluch” na stworzenie żłobka. Powstanie on w tej samej miejscowości, w przybudówce do siedziby byłej podstawówki.

Gmina korzysta z tego źródła co przed rokiem Szydłowiec. W stolicy powiatu żłobek miejski został oddany do użytku w styczniu tego roku.

Finał jeszcze w tym roku

Prawdopodobnie inwestycję będą realizowali dwaj różni wykonawcy. Gmina chce do maksimum wykorzystać możliwość ubiegania się o fundusze z zewnątrz. Dlatego też będzie starać się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Mazowsza na termomodernizację budynku w Gąsawach oraz z firmy Nivea na plac zabaw obok.

Tempo przygotowywania duże, zarówno przedszkole „Baśniowa kraina” jak i żłobek powstaną jeszcze w tym roku. Jastrząb, jako jedna z nielicznych gmin w powiecie i regionie, nie traci z roku na rok mieszkańców, ale wprost przeciwnie - osiedla się tutaj coraz więcej osób. M.in. stąd narodził się pomysł, aby zapewnić edukację i rozwój najmłodszym na miejscu. Do tej pory samorząd ponosi koszty dowozu i nauki dzieci ze swojego terenu w innych placówkach.

Pierwsze miejsce wśród projektów związanych z edukacją przedszkolną nie jest jedynym w ostatnich tygodniach sukcesem Jastrzębia na skalę wojewódzką. Przypomnijmy, tamtejszy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jako pierwszy na Mazowszu wypłacił świadczenie w ramach rządowego programu 500+. Jeszcze dwa lata temu gmina na inwestycje przeznaczała rocznie około 60 tysięcy złotych. Teraz zabezpiecza na ten cel około dwóch milionów. To kierunek, który ma wyprowadzić Jastrząb i okolice z trwającej wiele lat inwestycyjnej zapaści.

Wójt Andrzej Bracha, który rządzi na tym terenie od półtora roku, przyznaje, że jest to efekt programu oszczędnościowego, m.in. na oświacie. Gmina przekazała innym podmiotom szkoły w Śmiłowie i Nowym Dworze, zagospodarowane pieniądze mogła przeznaczyć na inne cele. Wójt czerpie doświadczenia z zarządzania wspólnotą gruntową w Gąsawach Rządowych czy działalności w Stowarzyszeniu Aktywni, które w latach 2010-14 zrealizowała piętnaście projektów, dofinansowanych przez unię.

Atutem, który sprzyja osiedlaniu się ludzi z zewnątrz na jastrzębskiej ziemi jest z pewnością sąsiedztwo trasy ekspresowej S-7. Obecnie znajduje się ona w budowie, jej finał nastąpi wiosną przyszłego roku. Dogodna komunikacja (gmina leży też przy szlaku kolejowym) może wpłynąć na gospodarcze ożywienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie