Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Mirai. Japonia na czterech łapach – najpopularniejsze zwierzęta domowe z Kraju Kwitnącej Wiśni

Projekt Specjalny Mirai
Japonia to kraj niezwykły i fascynujący. Wyróżnia się pod względem malowniczej przyrody, bogatej kultury i zamiłowania do zwierząt domowych. W Polsce licznych miłośników zdobyły japońskie rasy psów. Pod względem rozmiaru można podzielić je na trzy grupy: duże (samce do 67 cm, samice – do 61 cm), średnie (odpowiednio: 52 i 46 cm) i małe (40 cm i 37 cm).

Japońskie rasy psów

Najbardziej znaną odmianą dużych, japońskich psów jest akita. Zwierzę pochodzi z rejonu Tohoku na wyspie Honshu, ale w okresie Edo i wczesnego Meiji jej hodowle upowszechniły się także w innych regionach. Z czasem akitę zaczęto krzyżować z europejskimi mastifami, dzięki czemu przedstawiciel tej rasy przybrał na masie, osiągając obecne gabaryty.

Akita bywa mylona przez laików z shibą, przedstawicielem rasy małej i najbardziej popularnym w Kraju Wchodzącego Słońca psem. Wśród innych ras na uwagę zasługują odmiany średnie, które podobnie jak psy małe, wykorzystywane były podczas polowań. Zaliczają się do nich: shishi-inu (pies na dziki), shika-inu (pies na jelenie), kuma-inu (pies na niedźwiedzie), a także kishu i shikoku. Listę zamykają mniej popularne rasy psów małych, do których zaliczają się chin oraz szpic japoński.

Akita Inu

Nazwa psa pochodzi od miasta, które stanowiło główny ośrodek jego hodowli. Akity uchodzą za dużych indywidualistów, więc nauczenie ich posłuszeństwa może być pewnym wyzwaniem. Uważa się je za zwierzęta niezależne, dominujące, terytorialne i powściągliwe w okazywaniu uczuć. Czworonogi te należą do aktywnych, mają silny instynkt łowiecki, są silne i wytrzymałe. 

Pierwotnie akity uczestniczyły w walkach psów oraz polowaniach na niedźwiedzie i jelenie, a także były wykorzystywane do transportu ładunków i pilnowania domów. Cechuje je lojalność wobec właściciela połączona z nieufnością wobec obcych ludzi i zwierząt, toteż dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące, obronne lub rodzinne. 

Projekt Mirai. Japonia na czterech łapach – najpopularniejsze zwierzęta domowe z Kraju Kwitnącej Wiśni
iStock

Na temat zwierząt w Japonii krąży wiele legend i historii. Jedna z nich opowiada o Hachim, akicie, której właścicielem był profesor Tokijskiego Uniwersytetu Cesarskiego, Hidesaburo Ueno. Hachikō codziennie odprowadzał swojego pana, gdy ten wychodził do pracy i czekał na niego wieczorami na pobliskiej stacji. W maju 1925 Ueno zmarł nagle w miejscu pracy. Hachikō nadal codziennie czekał na niego na stacji, pojawiając się tam przed przyjazdem wieczornego pociągu przez następne 10 lat. Dzięki oddaniu, jakie Hachikō okazywał swojemu zmarłemu panu, nadano mu przydomek „wiernego psa”.

Wiernemu przyjacielowi człowieka postawiono nawet pomnik w dzielnicy Shibuya. Pierwsza brązowa figura została odsłonięta w 1934 roku, jednak w ramach gospodarki wojennej została przetopiona podczas II wojny światowej. Jednak Japończycy nie zapomnieli o wyjątkowym psie i w 1948 roku została odsłonięta druga figura, przedstawiająca Hachikō. Można ją oglądać po dziś dzień. Ponad to w 2009 r. na podstawie historii psa i jego właściciela nakręcono film pt. „Mój przyjaciel Hachiko” z Richardem Gere w roli głównej.

Shiba Inu

Shiba wyglądem przypomina niewielkiego niedźwiadka, ale jej tresura stanowi nie lada wyzwanie. Ten szpic w trybie pierwotnym był psem myśliwskim, więc zaskakuje nie tylko wytrzymałością, ale i trudnym charakterem. Nie bez powodu bywa nazywany „wielkim psem w małym ciele”. 

Shiba, podobnie jak kot, lubi chodzić własnymi ścieżkami, niechętnie się podporządkowuje, przywiązuje się do swojego terenu i jest nieufna wobec obcych. Pies potrzebuje dużo ruchu, jest szybki, zwinny i uwielbia się bawić, natomiast nie należy do pieszczochów.

Projekt Mirai. Japonia na czterech łapach – najpopularniejsze zwierzęta domowe z Kraju Kwitnącej Wiśni
iStock

Bobtail (kot japoński)

Kot rasy bobtail występuje w odmianie krótko- i długowłosej. Prawdopodobnie został sprowadzony do Japonii z Chin lub Korei. Rasę charakteryzuje krótki ogon stanowiący efekt mutacji genetycznej. Jego najbardziej pożądanym, a zarazem rzadkim umaszczeniem, jest szylkret z calico (rudo-czarno-biały). Japończycy wierzą, że trójkolorowe koty przynoszą szczęście.

Zwierzęta rasy bobtail odznaczają się dużą inteligencją, lubią się bawić i aportować. Nie należą do „kolanowców”, za to rozpiera je energia. Uważane są za koty towarzyskie, które uwielbiają być w centrum uwagi. Cechuje je odwaga, nie boją się innych zwierząt i potrafią zaakceptować towarzystwo psa. Czasem można je spotkać podczas spaceru na smyczy.
Link do fotki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_japo%C5%84ski_bobtail#/media/Plik:JapaneseBobtailBlueEyedMi-ke.JPG

Projekt Mirai. Japonia na czterech łapach – najpopularniejsze zwierzęta domowe z Kraju Kwitnącej Wiśni
Wikimedia Commons

Maneki-neko

Jednym z rozpoznawalnych znaków Japonii stał się maneki-neko, figurka kota z podniesioną w geście zaproszenia łapką. Symbol ten można znaleźć w oknach japońskich restauracji i sklepów. 

Figurki kotów mają zapewnić dużą liczbę klientów i bogactwo. Według dawnych wierzeń prawa łapka podniesiona w górę przyciąga pieniądze, a lewa łapka odpowiada za powodzenie w miłości i małżeństwie, ale też gwarantuje częste wizyty gości, stąd popularność tego wariantu wśród sprzedawców i restauratorów. Rzadziej spotykaną wersją maneki-neko jest kot z dwoma łapkami podniesionymi do góry.

Jego nazwa stanowi zlepek słów „maneku” (przywoływać) i „neko” (kot). Maneki-neko zyskały swoją popularność w okresie Edo, kiedy to koty strzegły domostw i magazynów przed szkodnikami. Wierzono, że owe czworonogi przynoszą szczęście i bogactwo. Warto wiedzieć, że pierwowzorem maneki-neko jest najstarszy typ kociej figurki w Japonii, Imado-yaki. Oba wizerunki stały się przedmiotem licznych opowieści.

Projekt Mirai. Japonia na czterech łapach – najpopularniejsze zwierzęta domowe z Kraju Kwitnącej Wiśni
iStock

Kocia wyspa

Miłośnicy mruczków chętnie odwiedzają wyspę Aoshima w prefekturze Ehime, słynącą z dużej liczby kotów, których jest znacznie więcej niż mieszkańców. Przed drugą wojną światową Aoshima była wioską rybacką. Sprowadzono na nią koty, aby polowały na myszy, które niszczyły łodzie rybaków. Niestety sytuacja wymknęła się spod kontroli, gdy rybołówstwo przestało być opłacalne dla lokalnych mieszkańców. 

Rozmnażającym się szybko kotom zaczęło brakować pokarmu. Co prawda zwierzęta są dokarmiane przez turystów i mieszkańców wyspy, a władzom Aoshimy udało się złapać i wykastrować i wysterylizować większość osobników, ale populacja zwierząt nadal znacząco przewyższa liczbę mieszkańców. Według danych National Geographic w 2020 r. na Aoshimie mieszkało zaledwie sześć osób, a na jednego wyspiarza przypadało 35 kotów.

Projekt Mirai. Japonia na czterech łapach – najpopularniejsze zwierzęta domowe z Kraju Kwitnącej Wiśni
iStock
od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt Mirai. Japonia na czterech łapach – najpopularniejsze zwierzęta domowe z Kraju Kwitnącej Wiśni - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie