Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt unijny szansą dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej

/mod/
Spółdzielnie socjalne dadzą zatrudnienie

Co to jest spółdzielnia socjalna?

Co to jest spółdzielnia socjalna?

Łączy cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej, która ma umożliwiać jej członkom (w połowie muszą to być osoby zagrożone wykluczeniem społecznym), powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków. Instytucja spółdzielni socjalnej została w Polsce wprowadzona Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004. Spółdzielnię socjalną mogą założyć osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych i równocześnie zaliczające się do przynajmniej jednej z następujących kategorii: bezrobotni, niepełnosprawni, uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub środków odurzających po zakończeniu leczenia, chorzy psychicznie, bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności, osoby opuszczające więzienie, które mają trudności z reintegracją społeczną, uchodźcy uczestniczący w indywidualnym programie integracji, oraz inne osoby, pod warunkiem, że ich liczba nie przekracza 50 procent ogólnej liczby założycieli. Założycieli musi być minimum pięciu.

Gmina Szydłowiec, miasto Pionki i gmina Kozienice to regiony, które są partnerami projektu realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy. Jest on skierowany do osób w trudnej sytuacji życiowej. Kilkadziesiąt z nich ma szansę na pracę w spółdzielniach socjalnych.

Realizatorzy projektu informują, że w ciągu dwóch lat ma powstać, we wspomnianych regionach, łącznie 11 przedsiębiorstw socjalnych. Mają dać zatrudnienie kilkudziesięciu osobom. Dostaną one szansę, żeby nie tylko stanąć na własnych nogach, ale też podać rękę innym. Mowa o ludziach zagrożonych wykluczeniem społecznym: bezrobotnych, niepełnosprawnych, uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub środków odurzających po zakończeniu leczenia i innych.

DOSTANĄ PIENIĄDZE NA START

- Doświadczenia innych krajów i polityka Unii Europejskiej pokazują, że najlepszym środkiem minimalizującym problemy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jest polityka aktywnej integracji zawodowej - mówi Monika Baraniewska, koordynatora projektu i kierownik Działu Wsparcia Ekonomii Społecznej w Fundacji Fundusz Współpracy.

Jej zdaniem, jeszcze kilka lat temu, spółdzielnie socjalne kojarzyły się z przeżytkiem minionej epoki. Współcześnie, głównie dzięki pieniądzom unijnym, to się zmienia. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw społecznych.

- Kawiarnia, pensjonat dla osób starszych, zakład produkujący ekologiczne zabawki - to tylko kilka przykładów spółdzielni, które odniosły sukces - wylicza Monika Baraniewska.

Jak mówią realizatorzy projektu spółdzielnie socjalne to wspólna inicjatywa ludzi z sąsiedztwa, w podobnie trudnej sytuacji życiowej, mających ten sam cel. Tak też będzie w przypadku projektu "Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej na południowym Mazowszu". Pierwsze szkolenia i warsztaty dla osób, które później założą przedsiębiorstwo socjalne, ruszają już w połowie listopada. Na start uczestnicy dostaną 20 tysięcy złotych na osobę.

PARTNERZY
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorami są: Fundacja Fundusz Współpracy, Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny, Miasto Pionki, Gmina Kozienice oraz Gmina Szydłowiec. Więcej informacji na ten temat rekrutacji do projektu można znaleźć na stronie www.iwes.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie