Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja książki w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. Królewicza Kazimierza żywot niecodzienny

Barbara Koś
O książce którą można zakupić w księgarniach mówili profesor Dariusz Kupisz z UMCS w Lublinie i Maciej Jaworski z Muzeum Historii Polski w Warszawie.(z lewej). Z prawej prowadzący spotkanie, Jakby Mitek z Resursy.
O książce którą można zakupić w księgarniach mówili profesor Dariusz Kupisz z UMCS w Lublinie i Maciej Jaworski z Muzeum Historii Polski w Warszawie.(z lewej). Z prawej prowadzący spotkanie, Jakby Mitek z Resursy. Barbara Koś
Promocja książki „Żywot świętego Kazimierza królewica polskiego i książęcia litewskiego w Wilnie roku 1606 przez Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza przełożony” wydanej przez Muzeum Historii Polski odbyła się w czwartek w Resursie Obywatelskiej.

Jest to, jak wyjaśniali podczas spotkania historycy: profesor Dariusz Kupisz z UMCS w Lublinie i Maciej Jaworski z Muzeum Historii Polski w Warszawie, najstarszy spisany w języku polskim żywot świętego Kazimierza Jagiellończyka, który powstał w 1606 roku, po czym zaginął bez śladu na kilkaset lat. Po odnalezieniu został wydany staraniem Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Powstanie książki wiąże się z kanonizacją świętego Kazimierza i uroczystościami w Wilnie w 1604 roku oraz z postacią Jana Karola Chodkiewicza i jego zwycięstwami w wojnie inflanckiej, zwłaszcza z bitwą pod Kircholmem (27 września 1605 r.). Niestety wkrótce potem Żywot zaginął. Wiadomo było że gdzieś istnieje lecz nikt nie znał tego miejsca. Unikatowy egzemplarz tego tekstu odnalazł dopiero niedawno we Lwowskiej Narodowej Bibliotece Naukowej Ukrainy im. Wasyla Stefanyka we Lwowie profesor Jan Okoń, który opracował dzieło i dzięki jego staraniom książka ukazała się w druku ponownie po ponad 400 latach. Edycja obejmuje ponadto dwa wczesne żywoty łacińskie - nuncjusza do spraw kanonizacji świętego Kazimierza, biskupa Zachariasza Ferreriego i kanonika wileńskiego,Grzegorza Święcickiego a także żywot Kazimierza pióra Piotra Skargi. Bogato ilustrowana i wyróżniająca się piękną szatą graficzną publikacja została opracowana przy współpracy Katarzyny Gary i Jolanty Rzegockiej.

Jak mówił profesor Dariusz Kupisz, publikacja nie zawiera opisów miejsc, z którymi związany był Kazimierz, choć wiadomo, że kierował państwem z Radomia. - To jest raczej żywot świętego niż kronika – stwierdził Kupisz. O tym, jak wygląda w Radomiu popularyzacja królewicza, Patrona Miasta, mówił ksiądz prał. Edward Poniewierski. Na zakończenie spotkania wystąpiła Schola Santi Joannis z Fary, która zaśpiewała utwory średniowieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie