MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa alei Wojska Polskiego w Radomiu nadal bez rządowego finansowania inwestycji

JP
Aleja Wojska Polskiego to miejski fragment drogi krajowej numer 9. Od lat jest w fatalnym stanie i potrzebuje gruntownego remontu.
Aleja Wojska Polskiego to miejski fragment drogi krajowej numer 9. Od lat jest w fatalnym stanie i potrzebuje gruntownego remontu. Szymon Wykrota
Tuż przed świętami wojewoda Zdzisław Sipiera podpisał umowę na przekazanie dotacji z budżetu państwa w wysokości 1 miliona 200 tysięcy złotych na dofinansowanie projektu przebudowy alei Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego. Poprawka dotycząca 20 milionowej dotacji na realizację inwestycji przepadła w Sejmie i daleko jest jeszcze do rozpoczęcia budowy.

Zagwarantowane pieniądze rządowe na ważną dla Radomia drogę mają pójść na przygotowanie dokumentacji projektowej. Kiedy i czy w ogóle w najbliższym czasie dojdzie do realizacji inwestycji?

- Ta droga była w kontrakcie Prawa i Sprawiedliwości dla Radomia. My jesteśmy gotowi na współpracę, ale bez pieniędzy rządowych ta droga po prostu nie zostanie zmodernizowana. To jest olbrzymia inwestycja i miasta nie stać na tak duży wydatek - mówi nam Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Dodał, że nawet dokumentacja dotycząca modernizacji alei Wojska Polskiego warz z częścią ulicy Żółkiewskiego była przygotowywana z myślą o obietnicach polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapewniali, że wywalczą pieniądze rządowe dla całego przedsięwzięcia.

- Czekamy na budżet państwa, ale dla nas priorytetową sprawą jest budowa trasy NS, bo chcemy odkorkować Śródmieście Radomia. Oczywiście pomożemy Prawu i Sprawiedliwości, ale to oni muszą znaleźć pieniądze - dodaje Radosław Witkowski.

Radomskie poprawki przepadły

Zgłosili poprawki do przyszłorocznego budżetu państwa, przewidujące między innymi dotację do inwestycji w wysokości 20 milionów złotych. Wszystkie radomskie poprawki przepadły w głosowaniu w komisji finansów publicznych, choć radomskie inwestycje, w tym budowę alei Wojska Polskiego poparł jako jedyny poseł Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości, były prezydent Radomia.

Zaraz po głosowaniu wyraził jednak zdziwienie, że Platforma Obywatelska teraz intensywnie walczy o modernizację trasy, choć przez osiem lat rządów ta partia miała znacznie lepsze możliwości, aby przeforsować dotację budżetową na ten cel, gdyż prominentnym politykiem, a w końcu premierem była radomianka Ewa Kopacz, a ministrem infrastruktury Maria Wasiak, również pochodząca z Radomia.

Hurtowe głosowanie

Poprawka, jako wniosek mniejszości trafiła na sesję plenarną Sejmu, ale przepadła w hurtowym głosowaniu poprawek podczas słynnego już posiedzenia w Sali Kolumnowej Sejmu.

Teraz budżet trafił do Senatu, a na koniec znów wróci do Sejmu i będzie musiał być przyjęty do końca stycznia przyszłego roku.

Tak było Gruntowna modernizacji Alei Wojska Polskiego była sztandarową obietnicą kandydatów na parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami w 2015 roku. Pod zapewnieniami w sprawie finansowania inwestycji podpisał się w świetle kamer i to dwukrotnie sam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Tymczasem to politycy Platformy Obywatelskiej z Radomia zainicjowali starania o rządowe pieniądze potrzebne do realizacji inwestycji. W mediach informowali, że teraz „zabierają się za realizację obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości”.

Cała inwestycja może kosztować nawet 116 milionów złotych. Projekt zakłada przebudowę fragmentów dróg krajowych numer 9 oraz 12 na odcinku od ulicy Zbrowskiego do ulicy Kozienickiej wraz z przebudową ulicy Zwolińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie