Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu. Prace budowlane zakończone. Trwają ostatnie odbiory

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Prace budowlane na dworcu w Jastrzębiu zakończyły się.
Prace budowlane na dworcu w Jastrzębiu zakończyły się. Mateusz Kaluga
Prace budowlane przy dworcu kolejowym na stacji Jastrząb zakończyły się. Teraz trwają niezbędne odbiory. Docelowo mają one potrwać do 30 czerwca.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023, który prowadzi Ministerstwo Infrastruktury oraz Polskie Koleje Państwowe, to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Trwa przebudowa budynku dworca kolejowego w Jastrzębiu. Lada chwila inwestycja ma być zakończona. Wykonawcą inwestycji na stacji kolejowej w Jastrzębiu jest starachowicka firma Krobel, natomiast inwestorem spółka PKP S.A. Wartość całej inwestycji w Jastrzębiu wyniesie ponad 8,2 miliona złotych brutto. Oferty w przetargu złożyły również dwie firmy z Białegostoku, Warszawy oraz Krakowa. Zaproponowane ceny wahają się od nieco ponad 8,1 miliona złotych aż do 10,5 miliona złotych.

Jak udało nam się ustalić, termin zakończenia inwestycji firma ma wyznaczony na 30 czerwca 2021 roku. Prace budowlane zakończyły się. Teraz pozostaje kwestia odbiorów, podłączenia prądu. Budynek zmienił się nie do poznania, podobnie otoczenie. Elewacja dworca z obdrapanej i zaniedbanej zmieniła się w estetyczną. Z obu stron pojawiły się oznaczenia dworca, monitoring, głośniki na automatyczne zapowiedzi głosowe. Ogromne, pokryte trawą rondo, zmieniło się w wysepkę ze znakami informującymi o ruchu. Namalowano również pasy.

Przy dworcu pojawiły się ławeczki, wiata rowerowa, dwa miejsca parkingowe oraz dla osoby niepełnosprawnej. Ma się znajdować kasa, w której będzie można kupić bilety na przejazd pociągiem. Jak udało nam się ustalić, taka decyzja zapadła, ponieważ w budynku nie było wcześniej powierzchni komercyjnej. PKP S.A., nie odnotowały również zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów. Pozostałe lokale na dworcu przeznaczone są na funkcje techniczne (na przykład wentylatornie). Na dworcu zamontowano takie systemy jak: takie jak dynamiczna informacja pasażerska, kontrola dostępu, monitoring czy inteligentne zarządzanie budynkiem.

Warto nadmienić, że to nie jedyna przebudowa dworca kolejowego w regionie radomskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Mniej więcej w tym samym czasie (kwiecień ubiegłego roku) rozpoczęła się przebudowa budynku w Zajezierzu w powiecie kozienickim. Wykonawcą robót jest krakowska firma Texom. Koszt tego zadania to ponad 8,4 miliona złotych. Będą też przebudowane dworce w Rudzie Wielkiej, Pionkach i Pionkach Zachodnich (powiat radomski) oraz Żytkowicach (powiat kozienicki). W przypadku tych obiektów, pod koniec lutego i na początku marca unieważniono przetargi na roboty budowlane ze względu na zbyt wysokie oferty potencjalnych wykonawców. Kolejarze nie zdecydowali się jeszcze na ogłoszenie kolejnych przetargów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie