Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa linii kolejowej w regionie. Po zakończeniu modernizacji pociągi osobowe do stolicy będą jeździć nawet co pół godziny

Janusz Petz
Janusz Petz
Pociągi Kolei Mazowieckich kursujące na trasie z Radomia do Warszawy mają odjeżdżać co pół godziny w godzinach szczytu.
Pociągi Kolei Mazowieckich kursujące na trasie z Radomia do Warszawy mają odjeżdżać co pół godziny w godzinach szczytu. archiwum Echa Dnia
Pociągi Kolei Mazowieckich kursujące na trasie z Radomia do Warszawy mają odjeżdżać w godzinach szczytu co pół godziny – informuje Urząd Marszałkowski w odpowiedzi na interpelację radnego wojewódzkiego. Nie zmieni się natomiast częstotliwość jazdy pociągów na trasie z Radomia do Dęblina, Skarżyska – Kamiennej oraz Drzewicy.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Interpelację w sprawie przyszłości obsługiwania tras kolejowych w regionie radomskim przez samorządowego przewoźnika złożył radny wojewódzki Wojciech Zabłocki. Urząd Marszałkowski w odpowiedzi na pytanie jak będzie wyglądał docelowy rozkład jazdy na liniach przechodzących przez Radom po zakończonych pracach na odcinku Warszawa – Radom informuje, że w godzinach szczytu przewozowego pociągi będą odjeżdżały co pół godziny co wiąże się z uzupełnieniem oferty o dodatkowe pociągi przyspieszone i osobowe.

Przewiduje się uruchomienie około 5 par połączeń przyspieszonych umożliwiających między innymi szybki dojazd w szczycie porannym do Warszawy i powrót do Radomia w godzinach popołudniowo–wieczornych. Urząd Marszałkowski zastrzega jednak, że docelowa siatka połączeń przyspieszonych uzależniona jest od planowanej oferty przewozowej przez PKP Intercity, bo ten przewoźnik ma pierwszeństwo w uruchamianiu pociągów na sieci zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Liczba pociągów - jak wynika z odpowiedzi Urzędu Marszałkowskiego - zależy też od możliwości technicznych, taborowych i organizacyjnych Kolei Mazowieckich a także możliwości pokrycia dodatkowych kosztów uruchomienia połączeń z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach rekompensaty należnej przewoźnikowi.

Ostatni z warunków może być najtrudniejszy do spełnienia, bo co roku samorząd województwa co roku dokłada setki milionów złotych na pokrycie strat wynikających z małej liczby pasażerów, a właśnie trasa z Radomia do Warszawy należy do deficytowych.

Z drugiej strony trudno o opłacalność funkcjonowania przewoźnika kolejowego na trasie takiej jak z Radomia do Warszawy, skoro trwająca od wielu lat modernizacja sprawiła, że pociągi 100 – kilometrowy odcinek pokonywały w 2 godziny i 40 minut, a od pewnego czasu podróż jest łączona - „autobusowo – kolejowa”. Sytuacja zmieni się, gdy zostanie oddany do użytku po modernizacji jeden tor jazdy z Radomia do Warki, a ma się to stać w czerwcu tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie