Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed Euro2012 namawiają do... szczepień

/wit/
Chodzi o zakażenie meningokokami.

Zakażenia meningokokowe

Zakażenia meningokokowe

Zakażenia wywołane przez meningokoki mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Trudno wykryć je we wczesnym stadium, bo objawy mogą być typowe dla grypy czy przeziębienia. Szybko może dojść do śmierci chorego lub poważnych powikłań: głuchoty, uszkodzenia mózgu. Tylko szybkie leczenie może uratować choremu życie. Epidemiolodzy zalecają szczepienia młodzieży i osób dorosłych narażonych na zachorowanie w wyniku bezpośredniego kontaktu z meningokokami lub przebywania w dużych skupiskach.

Inwazja

Do inwazji meningokoków serogrupy C doszło podczas piłkarskiego młodzieżowego turnieju w Belgii w 1997 roku. Sześciu uczestników z czterech krajów zachorowało na chorobę meningokokową. W rodzinnym mieście jednego z duńskich piłkarzy, uczestniczących w turnieju, doszło do siedmiu kolejnych przypadków zachorowań pół roku po turnieju.

Wybierasz się na Euro, odwiedzisz strefę kibica? Poza niezapomnianymi wrażeniami możesz napotkać na niebezpieczeństwo. - Ryzyko zakażeń wzrasta, gdy ludzie są stłoczeni i mają bliski kontakt ze sobą, dlatego warto zadbać o profilaktykę i sięgnąć po odpowiednią szczepionkę - apeluje radomski Sanepid.

Bardziej agresywne odmiany meningokoków, które u nas występują rzadziej, mogą zostać "przywiezione" przez kibiców z całego świata, dlatego bezpiecznie jest zaszczepić się - apelują epidemiolodzy.

Choroby meningokokowe znalazły się w wykazie chorób priorytetowych opracowanym na potrzeby organizacji i funkcjonowania wzmożonego nadzoru w czasie turnieju UEFA Euro 2012.

Eksperci zalecają, żeby przed Euro 2012 zaszczepić się przeciwko meningokokom, najlepiej szczepionką wielowalentną - zabezpieczającą przeciw kilku odmianom tych bakterii.

Dotyczy to nie tylko piłkarzy i trenerów oraz ich rodzin, ale kibiców, osób obsługujących turniej, w tym blisko 3 tysięcy wolontariuszy.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od wieku, osoby przebywające w strefach kibica, a także miejscach, gdzie oglądane będą mecze.

-Największe grupy ryzyka stanowią najmłodsze dzieci, młodzież i młodzi dorośli w wieku 11-24 lat. Około 20 procent wszystkich zachorowań wywoływanych przez meningokoki dotyczy tej grupy z powodu masowych, intensywnych kontaktów sprzyjających zakażeniu - mówi profesor Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy do spraw mikrobiologii.

Gdzie w Radomiu można się zaszczepić?

Szczepionkę skoniugowaną przeciwko meningokokom grupy A, C, W135 i Y o nazwie Menveo można kupić w Sanepidzie przy ulicy Aleksandrowicza 5

- Punkt szczepień czynny jest we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30, dawka kosztuje 240 złotych i wystarcza na całe życie - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.
Można ją kupić także w aptece, ale po uprzednim zamówieniu.

Radomski Sanepid apeluje także do osób które nie zostały zaszczepione przeciwko odrze a planują wyjazd na Ukrainę.

- Panuje tam odra. Dlatego jeśli ktoś się nie zaszczepił jak najszybciej powinien to uczynić. Dysponujemy skojarzoną szczepionką przeciwko odrze, różyczce i ospie w cenie 80 złotych. Taka profilaktyka wystarczy nam na 10 lat - podkreśla Beata Nowak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie