Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jeszcze z tarczy antycovidowej. Sprawa może dotyczyć nawet 17 tysięcy firm

Janusz Petz
Janusz Petz
Na Mazowszu najliczniejszą grupą, która skorzystała z różnych form pomocy z tarczy antycovidowej są pracownicy Poczty Polskiej, na zdjęciu placówka pocztowa w Radomiu.
Na Mazowszu najliczniejszą grupą, która skorzystała z różnych form pomocy z tarczy antycovidowej są pracownicy Poczty Polskiej, na zdjęciu placówka pocztowa w Radomiu. archiwum Echa Dnia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najbliższych dniach roześle w Polsce około 17 tysięcy formularzy do przedsiębiorców, którzy ze względu na trudną sytuację firmy nie mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek. Dzięki wyjaśnieniom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów część z nich będzie mogła uzyskać wsparcie.

Dodatkowe wyjaśnienia z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwolą na zwolnienie z opłacania składek kolejnych przedsiębiorców. Sprawa może dotyczyć nawet około 17 tysięcy firm. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła już potrzebne formularze.

Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogli złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Dotyczyło to składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Nie wszyscy jednak mogli z tego skorzystać. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc ta mogła zostać przyznana przedsiębiorstwu, które na dzień 31 grudnia 2019 roku nie znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu rozporządzenia Komisji Europejskiej. Trudna sytuacja to taka, w której firma między innymi zalegała z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy lub spełniała kryteria kwalifikujące do objęcia postępowaniem upadłościowym.

Rozszerzona pomoc

Głos zabrał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W dodatkowych wyjaśnieniach zawarto informację, że w przypadku przedsiębiorstw, które na dzień 31 grudnia 2019 r. znajdowały się w trudnej sytuacji należy zweryfikować, czy na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek sytuacja ta nadal trwała. Jeżeli okazałoby się, że przedsiębiorca składając wniosek nie miał już zaległości w opłacaniu składek, wówczas zwolnienie będzie mu przysługiwać. Oznacza to, że więcej firm będzie mogło skorzystać z Tarczy antykryzysowej. Dodatkowa weryfikacja obejmuje również firmy istniejące krócej niż trzy lata, które nie były objęte postępowaniem upadłościowym i nie otrzymały pomocy na ratowanie (która nie została spłacona) lub restrukturyzację.

Formularz przyjdzie pocztą

To bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dodatkowe wyjaśnienia z UOKiK oznaczają, że więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Z szacunków ZUS wynika, że ze zwolnienia może dodatkowo skorzystać nawet około 17 tysięcy firm. Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie do 30 czerwca, ale z powodu zaległości w składkach nie otrzymali ulgi, w najbliższych dniach otrzymają od ZUS specjalny formularz, który należy przesłać do Zakładu w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił z 13 mld złotych składek za marzec, kwiecień i maj około 2 miliony firm, chroniąc tym samym 6,5 miliona miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie