Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwo PKS Radom przeprowadziło się do Skaryszewa

/jp/
Radomski dworzec PKS, należący do spółki PKS Radom obsługuje dziennie 100 pojazdów, cztery raz mniej niż przed wielu laty.
Radomski dworzec PKS, należący do spółki PKS Radom obsługuje dziennie 100 pojazdów, cztery raz mniej niż przed wielu laty.
Wyprowadzenie firmy z Radomia to jeden z ostatnich akordów politycznej wojny o ostatnie niesprywatyzowane radomskie przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest jeszcze skarb państwa.

O wojnie politycznej o radomski PKS pisaliśmy już wielokrotnie. Miasto od kilku lat chce przejąć firmę. Ta koncepcja kłóci się z innym pomysłem forsowanym przez Platformę Obywatelską - przekazania przedsiębiorstwa związkowi gmin z regionu radomskiego.

Ta druga koncepcja wygrywa, bo przeniesiono właśnie siedzibę PKS Radom do Skaryszewa, a 7 gmin utworzyło Podradomską Komunikację Samochodową, która chce przejąć radomskie przedsiębiorstwo. Związek utworzyły gminy: Skaryszew, Gózd, Jedlnia Letnisko, Jastrzębia, Zwoleń, Kowala i Orońsko.

- To jest działanie polityczne. Chodzi o zablokowanie decyzji o przekazaniu PKS-u władzom Radomia. Rzecz jasna protestujemy przeciwko takiej decyzji. Przecież autobusy "rozjeżdżają" miejskie drogi, firma ma spore tereny w mieście, a także pracuje w niej ponad 200 osób - głównie mieszkańców Radomia - mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej Radomia.

Siedzibą spółki PKS Radom jest Skaryszew, choć w funkcjonowaniu firmy nic się nie zmieniło. W budynku Urzędu Miasta w Skaryszewie PKS Radom wynajmuje jedno pomieszczenie. Firma będzie też w tym mieście płaciła podatki od środków transportu. Skaryszewska stawka jest niższa od radomskiej, bo za jeden samochód o wadze powyżej 3,5 tony roczny podatek w Skaryszewie wynosi około 1000 złotych, a w Radomiu 1400.

- Cieszymy się z tej przeprowadzki, nie tylko z powodu wpływów z podatków, ale też dlatego, że - mam nadzieję - będziemy mieli w przyszłości wpływ na funkcjonowanie firmy świadczącej usługi również dla naszych mieszkańców - mówi Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa.

- Wszystko co robimy jest zgodne ze strategią wyznaczoną przez radę nadzorczą. Idziemy w stronę obszarów, gdzie zarabiamy - na dowozie dzieci do szkoły, przewozach pracowniczych. A oszczędności wynikające z mniejszego podatku o około 40 tysięcy złotych rocznie są dla nas istotne, zwłaszcza w czasach bardzo trudnych dla wszystkich firm transportowych - mówi Janusz Spalina, prezes PKS Radom.
Dodaje, że związek gmin - jeśli stanie się właścicielem przedsiębiorstwa - będzie miał znacznie lepsze możliwości ubiegania się o pieniądze z funduszy unijnych, między innymi na odnowienie taboru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie