MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeglądem kapel i zabawą taneczną na dechach zakończył się Przystanek Wesele. Zobacz zdjęcia

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Na rekonstrukcję ślubu Jana Kochanowskiego z Dorotą Podlodowską przybyło wielu gości. To była piękna uroczystość, która zakończyła cykl wydarzeń Przystanek Wesele.

Przystanek Wesele w Przytyku

W piątek 3 maja w Przytyku tradycyjnie odtworzona została uroczystość zaślubin Doroty Podlodowskiej z Janem Kochanowskim. Barwna inscenizacja w strojach z epoki to już znana przytycka tradycja. Co roku bierze w niej udział młodzież z przytyckich szkół, władze miejscowości i przedstawiciele lokalnych instytucji. Główne role zostały zagrane przez Kacpra Mizerskiego i Kingę Woźniak.

W tym roku o godzinie 11.00 spod budynku Urzędu Miasta, w stronę kościoła parafialnego wyruszył orszak weselny. Uczestnicy wzięli następnie udział w mszy świętej odprawionej na pamiątkę ślubu Doroty Podlodowskiej i Jana Kochanowskiego.

Młodzież przebrana była w renesansowe stroje, prowadzona przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Przytyka, wyruszyła na mszę w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Zebrani zobaczyli, jak wyglądał ślub, który odbył się ponad 400 lat temu.

Dopełnieniem zaślubin było wesele - czyli przegląd kapel i zespołów ludowych, który odbył się na placu Centrum Dystrybucji w pobliskim Słowikowie. Oprócz przeglądu kapel, w której wzięły udział 24 zespoły, była także zabawa taneczna i rozdanie nagród w konkursach związanych z wydarzeniem.

Przysmaki, które były rozchwytywane przez gości, zostały przygotowane przez kola gospodyń z Wrzosu, Oblasu i Domaniowa.

Cykl imprez Kochanowski Przystanek Wesele na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Przytyku. Tym razem była to IX edycja wielowymiarowej imprezy plenerowej, organizowanej na pamiątkę zawarcia w Przytyku związku małżeńskiego pomiędzy poetą Janem Kochanowskim z Dorotą Podlodowską. Wszystko działo się od piątku 26 kwietnia do 3 maja. Organizatorem był Urząd Gminy, Burmistrz Miasta i Gminy Przytyk, Centrum Kultury i Biblioteka, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Krzyża w Przytyku, Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Przyjaciół Dzieci w Przytyku, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Radomki, Powiatowy Instytut Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Radomiu.

Cykl wydarzeń rozpoczął się konkursem recytatorskim zorganizowanym w piątek, 26 kwietnia w Centrum Kultury i Bibliotece w Przytyku. Tego dnia uczniowie zmierzyli się z utworami renesansowymi oraz fraszkami wieszcza z Czarnolasu.

Kolejnym elementem obchodów był turniej szachowy dla wszystkich, który 1 maja odbył się w salce parafialnej przy kościele w Przytyku.

Z kolei 2 maja o godzinie 17.00, po mszy świętej był koncert pieśni patriotycznej, w kościele parafialnym.

Jan Kochanowski, urodził się około 1530 roku w Sycynie. Był największym polskim poetą epoki renesansu. Był także tłumaczem, prepozytem kapituły katedralnej poznańskiej w latach 1564–1574, nadwornym poetą Stefana Batorego w 1579 roku, sekretarzem królewskim Zygmunta II Augusta i Stefana Batorego. Był także wojskim sandomierskim w latach 1579–1584. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.

Dorota Podlodowska, herbu Janina z Przytyka, urodziła się około 1550 – 1555 roku, była stolnikówną sandomierską, córka szlachcica Stanisława Lupy Podlodowskiego, marszałka dworu biskupa Samuela Maciejowskiego. Datę jej ślubu z Janem Kochanowskim szacuje się na lata 1569 – 1577, chociaż najbardziej prawdopodobny wydaje się początek roku 1575.

Małżonkowie mieli siedmioro dzieci: Urszulę, zmarłą w dzieciństwie (około 1579 roku), której Jan poświęcił Treny; Hannę (Annę), zmarłą w dzieciństwie; Ewę; Poliksenę; Elżbietę (Halszkę); Krystynę; Jana.

Kochanowski upamiętnił żonę, "nieprzepłaconą Dorotę" w pieśni Panny XI z Pieśni świętojańskiej o Sobótce. To właśnie o niej miał pisać również w pieśni X i XX "Ksiąg wtórych". Prawdopodobnie to dzięki niej rękopisy zmarłego poety trafiły do wydawcy Januszowskiego, który ogłosił je w latach 1585–1606.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie