MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na budowę drogi ekspresowej S12 od Przysuchy do Wieniawy na terenie powiatu przysuskiego ogłoszony. To kolejny odcinek tej trasy

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Został ogłoszony przetarg na kolejny odcinek drogi S12 przebiegający przez powiat przysuski.
Został ogłoszony przetarg na kolejny odcinek drogi S12 przebiegający przez powiat przysuski. Antoni Sokołowski
W poniedziałek 18 września, podczas konferencji prasowej, został oficjalnie ogłoszony przetarg na realizację drogi ekspresowej S12 od Przysuchy do Wieniawy. To drugi odcinek planowanej budowy drogi ekspresowej na terenie powiatu przysuskiego, łącznie oba liczą około 30 kilometrów. Zapowiedziano przetargi na kolejne odcinki na terenie regionu radomskiego. Budowa na naszym terenie ma ruszyć w 2025 roku.

Milowy krok do budowy drogi ekspresowej S12 w powiecie przysuskim

W uroczystym ogłoszeniu przetargu, które miało miejsce w poniedziałek 18 września, wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego z Warszawy kierownictwo Generalnej Dyrekcji, samorządowcy z powiatu przysuskiego.

Wśród gości byli między innymi: posłowie: Marek Suski, Anna Kwiecień, Agnieszka Górska, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak, senator Stanisław Karczewski. Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie Jarosław Wąsowski.

Miejsce konferencji było szczególne – to okolice ronda na „dwunastce”, po zachodniej stronie Przysuchy. Tu można było od razu zobaczyć, jak duży jest ruch samochodów ciągnących drogą krajową. Do tego nasilenia ruchu samochodów nawiązywali uczestnicy konferencji podkreślając, jak ważna jest budowa drogi S12, by poprawić komunikację.

- Zapowiadaliśmy, że przyśpieszymy budowę drogi S12 i dotrzymujemy słowa. Rozpoczynamy dziś ważny krok w tej inwestycji, ale sama budowa wymaga wielu działań. Po ogłoszeniu przetargu wiemy, że przewidywane wejście na budowę, to 2025 rok. Planujemy, że na całym odcinku z Łodzi przez Radom do Lublina będzie jednolita trasa S12 – powiedział poseł Marek Suski.

Droga ekspresowa S12 docelowo połączy centralną i wschodnią Polskę. Jej powstanie jest konieczne, aby sieć drogowa w Polsce była spójna, a mieszkańcy miast i miasteczek zostaną uwolnieni od ciężkiego ruchu tranzytowego.

Poseł Andrzej Kosztowniak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw budowy S 12 przypomniał, że proces przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę odcinka trasy trwał niemal 16 lat.

- Pracowaliśmy nad zadaniem w zespole, jeszcze jako prezydent Radomia, a potem jako poseł. Wspólnie z obecnymi tu także osobami zrealizowaliśmy wielkie marzenie zbudowania trasy, która jest jedną z ważniejszych dróg łączących Wschód z krajami Europy – powiedział Andrzej Kosztowniak.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia został rozpoczęty pierwszy przetarg, dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka od granicy województwa łódzkiego do Przysuchy o długości 14,4 kilometrów. Nowa trasa poprowadzić będzie przez teren gmin Gielniów i Przysucha.

Ogłoszony teraz drugi fragment S12 w województwie mazowieckim dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka od Przysuchy do Wieniawy o długości 14,7 kilometrów. Ten fragment S12 przebiegać będzie przez teren gmin Gielniów i Przysucha.  Będą to dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 metrów.

Trasa S12 ma połączyć autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim  (województwo łódzkie) z istniejącym już i budowanym ciągiem S12 w województwie lubelskim przez Radom. Droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym krajami Unii Europejskiej i Ukrainy. Początek drogi będzie się znajdował u zbiegu z autostradą A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. W województwie lubelskim już teraz można korzystać z blisko 94 km trasy S12, od Puław do Piask. Równolegle budowany jest również 70 km odcinek do granicy z Ukrainą.
Poprawa poziomu bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców

W ramach budowy trasy S12 przebudowane zostaną w niezbędnym zakresie wszystkie drogi lokalne, które będą kolidowały z nową trasą, tak aby przywrócić naruszone połączenia drogowe i przywrócić dojazdy do posesji. Pojawią się nowe elementy infrastruktury drogowej przeznaczone dla pieszych i rowerzystów, a także liczne inne obiekty inżynierskie oraz systemy odwodnienia i urządzenia ochrony środowiska. Na trasę będzie można dostać się za pomocą dwóch węzłów drogowych, jakie będą dostępne na tym odcinku: Przysucha i Wieniawa.

Dzięki trasie S12 możliwe będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego (szczególnie ciężkiego) z centrów licznych miast, a co za tym idzie odciążenie zatłoczonej drogi krajowej nr 12, która przez te miasta przebiega. To znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa i komfort życia mieszkańców. W miastach będzie ciszej, a także spadnie emisja spalin.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie