Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się na kolejne podwyżki. Zacznie się od....cukru

/jp/
- Każda nowa dostawa z hurtowni wiąże się z podwyżkę – mówi Zdzisława Stąpor, ekspedientka w sklepie spożywczym przy ulicy Żeromskiego w Radomiu.
- Każda nowa dostawa z hurtowni wiąże się z podwyżkę – mówi Zdzisława Stąpor, ekspedientka w sklepie spożywczym przy ulicy Żeromskiego w Radomiu.
O kilkanaście procent wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca cena cukru w radomskich sklepach. Analitycy monitorujący rynek artykułów spożywczych przewidują dalszy wzrost cen cukru, ale także podwyżki artykułów produkowanych na jego bazie.

Najtaniej jest w hipermarketach, zwłaszcza tam gdzie na podstawowe artykuły spożywcze stosuje się ceny promocyjne. W radomskim hipermarkecie Carrefour kilogram cukru w ciągu miesiąca zdrożał o 50 groszy, ale i tak jest stosunkowo tani, bo kosztuje 2,95 złotego.

W hipermarkecie E. Leclerc jeszcze niedawno kilogram cukru kosztował 2,89 złotego, obowiązująca dziś cena wynosi 3 złote 19 groszy, ale pracownicy zajmujący się w tej placówce zakupami twierdzą, że dostawcy oferują już cukier po nowych cenach - znacznie wyższych.

Duże sieci handlowe dysponują zazwyczaj znacznymi zapasami podstawowych artykułów spożywczych. Szybciej więc można zauważyć ruchy cen w małych sklepach, gdzie kupuje się artykuły w hurtowniach "na bieżąco". W większości małych sklepów cena kilograma cukru dochodzi do 4 złotych, a są placówki handlowe gdzie za kilogram trzeba zapłacić 4 złote 50 groszy.

Według Michała Chedy z Radomskiej Giełdy Rolnej średnie ceny hurtowe cukru na początku ubiegłorocznej kampanii cukrowniczej wynosiły 2,20 do 2,30 złotego, teraz są na poziomie 3,5 złotego za kilogram.

- Wzrost cen w Polsce związany jest z drożejącym cukrem na całym świecie. Mało kto wie, że Polska z eksportera stała się obecnie importerem cukru - mówi Michał Cheda.

Jego zdaniem w Polsce stało się coś w ostatnich latach coś dziwnego z rynkiem cukru. - Zgodziliśmy się na limity produkcyjne ustalone przez unię, likwidowaliśmy cukrownie, a przy tym zniechęcano plantatorów do uprawy buraków. Trudno wytłumaczyć takie działania, które z wolnym rynkiem nie mają nic wspólnego. Ale obecnie widzimy tego skutki - mówi Michał Cheda.

Warto przypomnieć, że dominującą pozycję na rynku cukru w Polsce zajmuje Polska Spółka Cukrowa - przedsiębiorstwo kontrolujące 40 procent rynku cukru w Polsce.

Wzrost cen cukru na pewno odbije się na cenach wyrobów produkowanych na jego bazie. - Cukier stanowi ważną część naszych kosztów. Jego cena wzrosła z dostawy na dostawę o 10 procent. Na pewno ceny wyrobów cukierniczych pójdą w najbliższym czasie w górę, nie tylko zresztą z powodu cen cukru. Zdrożały przecież inne składniki, na przykład mąka od wakacji zdrożała o 40 procent - mówi Ewa Jankowska z radomskiej cukierni Ewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie