Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysucha. Kongres PiS. Morawiecki i Gowin o reformach w gospodarce, służbie zdrowia i komunikacji

Antoni Sokołowski
Na kongresie Prawa i Sprawiedliwości rozmawiano o zadaniach gospodarczych w tej kadencji rządu. Niewątpliwie wystąpienie Mateusza Morawieckiego (z prawej), wicepremiera,  ministra Rozwoju i Finansów było znaczące, gdyż dotyczyło konkretnych projektów gospodarczych. - Obecnie jest tak, że fryzjerka z Przysuchy płaci dokładnie taki sam ZUS ze swoich ciężko zarobionych 3 tysięcy złotych jak fryzjerka w Warszawie od 15 tysięcy złotych. Czy tak powinno być? - pytał zebranych Jarosław Gowin.
Na kongresie Prawa i Sprawiedliwości rozmawiano o zadaniach gospodarczych w tej kadencji rządu. Niewątpliwie wystąpienie Mateusza Morawieckiego (z prawej), wicepremiera, ministra Rozwoju i Finansów było znaczące, gdyż dotyczyło konkretnych projektów gospodarczych. - Obecnie jest tak, że fryzjerka z Przysuchy płaci dokładnie taki sam ZUS ze swoich ciężko zarobionych 3 tysięcy złotych jak fryzjerka w Warszawie od 15 tysięcy złotych. Czy tak powinno być? - pytał zebranych Jarosław Gowin.
Nie będzie likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia w tej kadencji, ale za to będzie odbudowa zamków budowanych za czasów króla Kazimierza Wielkiego, czy budowa olbrzymiego lotniska - Centralnego Portu Komunikacyjnego. Takie między innymi plany przedstawili w Przysusze działacze PiS i koalicjanci partii.
Najważniejszą osobą na kongresie rządzącej partii w Przysusze był prezes PiS Jarosław Kaczyński. To jego wystąpienie, otwierające kongres, było najważniejsze w całym sobotnim posiedzeniu i komentowane przez uczestników spotkania.

Przysucha. Kongres PiS. Jarosław Kaczyński: Chcemy, aby Pols...

Lista zadań wicepremiera Morawieckiego

Niewątpliwie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra Rozwoju i Finansów było znaczące, gdyż dotyczyło konkretnych projektów gospodarczych.

To Mateusz Morawiecki mówił o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, o którym mówi się już od pewnego czasu.

- To dla nas kluczowy projekt infrastrukturalny, porównywalny z Gdynią dla II RP. Będzie wybudowany szybciej, niż się wydaje przeciwnikom - mówił do zebranych.

Wicepremier mówił też, ze należy rozważyć budowę Kolei Dużych Prędkości. To nowoczesne systemy komunikacyjne, wykorzystujące tunele próżniowe. Choć - jak zauważył polityk - technologia ta jest jeszcze testowana, ale są sukcesy i nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłość będzie można wykorzystać taką technologię.

Aby rozwijać gospodarkę, potrzebne są też nowe drogi, mosty. Mateusz Morawiecki przyznał, że tylko na Wiśle, choćby w pobliżu Góry Kalwarii, czy Kazimierza Dolnego, potrzebne są mosty.

- Będziemy mieli środki na budowę nowych mostów - dodał.

Poza drogami potrzeba też więcej ścieżek dla rowerzystów. - Wybudujemy 5 tysięcy zintegrowanych, bezkolizyjnych ścieżek rowerowych - powiedział.

System komunikacji, to dziś także Internet. Sieć informatyczna potrzebna jest wszystkim: dla przedsiębiorców i dla wszystkich obywateli.

- Korki na autostradzie i wolny internet - to są problemy. Będzie 100 megabitów na stulecie niepodległości - to fundamentalnie ważne we współczesnym świecie - zapowiedział Morawiecki.

Wicepremier zauważył, że reformy PiS zostały wprowadzone bez podnoszenia podatków. - Korki na autostradzie nie mogą być większe niż 20 minut. Będą darmowe cyfrowe lektury, bo chcemy dbać o młodych Polaków - wyliczał.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński: "PiS było i będzie partią wolności". Sukcesy rządu

Mateusz Morawiecki zwrócił się też do przedsiębiorców.

- Nasz program gospodarczy jest dla przedsiębiorców. Jesteśmy rządem, który chce budować polski kapitał. Walka o równą konkurencję, walka o prawa w Brukseli jest w waszym interesie - dodał Morawiecki.

Przysłowiowa fryzjerka pracuje w Przysusze

O pomocy przedsiębiorcom, zwłaszcza z tych małych firm, mówił także wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.

- Chcemy wyciągnąć rękę do mikroprzedsiębiorców, zaproponujemy im ustawę o tak zwanej małej działalności gospodarczej, czyli o stopniowym obniżaniu ZUS - zapowiedział lider Polski Razem.

Według niego, nie brakuje zaradnych ludzi, którzy często prowadzą swój niewielki biznes, a są w najtrudniejszym położeniu finansowym.

- Oni często mają położenie - oni i ich rodziny - jeszcze trudniejsze niż ci, którzy pracują w sferze budżetowej. To są malutkie firmy - 200 tysięcy rodzin, bardzo ciężko walczących o ekonomiczne przetrwanie - zauważył wicepremier.

Dodał, że przyczyną ich kłopotów nie jest ich nieudolność, ale niesprawiedliwie wysokie obciążenia podatkowe.

- Obecnie jest tak, że fryzjerka z Przysuchy płaci dokładnie taki sam ZUS ze swoich ciężko zarobionych 3 tysięcy złotych jak fryzjerka w Warszawie od 15 tysięcy złotych. Czy tak powinno być? - pytał zebranych Jarosław Gowin.

Zobacz także: Kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie