Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysucha. Premiera płyty muzyka ludowego Jana Kmity już w piątek!

Antoni Sokołowski
Jan Kmita jest jednym z najlepszych skrzypków.
Jan Kmita jest jednym z najlepszych skrzypków. Archiwum
Spotkanie promujące płytę „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” odbędzie się w piątek, 9 lutego w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze.

Płyta została wydana w 2018 roku przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica, we współpracy i ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zachowane dla pamięci

Monograficzna płyta przedstawiająca muzyczną twórczość Jana Kmity jest kolejnym wydawnictwem z serii „Krainy Muzyczne. Radomskie”, o tradycyjnej muzyce instrumentalnej i śpiewie z południowego Mazowsza - z pogranicza Radomsko-Opoczyńskiego.

Melodie taneczne

Na płycie usłyszymy kajockie melodie taneczne, pieśni, opowieści Jana Kmity i towarzyszących mu wykonawców: Józefa Porczka, Stanisława Bielawskiego, Jana Wochniaka, Mateusza Niwińskiego, Agnieszkę Niwińską, Dominikę Oczepę, Krystiana Pisowicza oraz śpiewaczki z Gałek, Zofię Kucharczyk i Marię Siwiec.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze, 9 lutego o godzinie 18.00.

Ważna tradycja

Jan Kmita mieszka w gminie Rusinów. To najmłodszy z działających obecnie autentycznych skrzypków kajockich.
W młodości ograł wiele wesel – jednak głównym elementem jego ówczesnego repertuaru były modne wtedy fokstroty, tanga i walczyki. Po latach przerwy spowodowanej wypadkiem i ogólnym brakiem koniunktury powrócił do czynnej gry. Tym razem, pod wpływem przykładu w postaci Jana i Piotra Gaców, którzy uczyli młodzież z miasta, większe znaczenie przypisując tradycyjnym mazurkom i oberom.

Jan Kmita ma ogromny repertuar, sam wspomina, że zna około 200 mazurków, cechuje go też wielka elastyczność – jest w stanie zagrać z praktycznie każdym harmonistą ze swoich okolic, a nawet spoza nich, często także grywa z kapelą opoczyńskiego akordeonisty Tadeusza Wijaty.

Obecnie grono jego młodych uczniów stale się powiększa. Pan Jan często występuje na festiwalach i prowadzi na nich warsztaty, na przykład na „Wszystkich Mazurkach Świata” w Warszawie lub „Zawirowaniach Radomskich” w Radomiu.

Moc muzyki

Jak zauważają znawcy, niezwykła jest szorstkość i moc muzyki, która wydostaje się spod smyczka Jana Kmity. Melodie, które wydobywa ze swoich skrzypiec mają siłę, determinację i energię przypominającą dzisiejsze utwory kapel heavymetalowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie