MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pułkownik Władysław "Bula" Owczarek odszedł na wieczną wartę

/pok/
Msza żałobna została odprawiona w kościele w Ciepielowie.
Msza żałobna została odprawiona w kościele w Ciepielowie. KP PSP Lipsko
Na cmentarzu w Ciepielowie został pochowany żołnierz BCh, człowiek -legenda.
Orkiestra Wojsk Powietrznych z Radomia na zakończenie uroczystości zagrała utwór „Śpij kolego”.
Orkiestra Wojsk Powietrznych z Radomia na zakończenie uroczystości zagrała utwór „Śpij kolego”.

Orkiestra Wojsk Powietrznych z Radomia na zakończenie uroczystości zagrała utwór "Śpij kolego".

Władysław Bula miał 94 lata, mieszkał w miejscowości Chotyze, przez całe swoje życie związany był z ziemią lipską i zwoleńską. W młodości działał w Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", po wybuchu II wojny światowej został najpierw radzieckim, a potem niemieckim jeńcem. Udało mu się uciec z wiozącego go do Rzeszy transportu i wrócić w rodzinne strony. Tam zaangażował się w działalność konspiracyjną, pełniąc w zgrupowaniu "Ośka" funkcję zastępcy dowódcy do spraw wychowawczych. Wraz dowódcą Janem Sońtą pseudonim "Ośka" był autorem katechizmu partyzanta Batalionów Chłopskich

Władysław Bula brał udział w wielu akcjach zbrojnych, w tym uwolnienia 30 września 1942 roku trzymanych przez Niemców w Zwoleniu kilkudziesięciu osób. Po wojnie do 1954 roku za działalność w B.Ch. i P.S.L. był kilkakrotnie więziony przez UB.
W czasach PRL był organizatorem szkoły w Sycynie, nauczycielem w Wielgiem i kierownikiem szkoły w Łaziskach. Upowszechniał pamięć o zbrodniach Niemców, działał społecznie. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Orderem Wojennym "Virtuti Militari".

Zmarł 29 maja 2012 roku, uroczystości pogrzebowe rozpoczęła 31 maja 2012 roku msza w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Ciepielowie. Władysława Bulę żegnali kombatanci, strażacy PSP i OSP, strzelcy i harcerze z powiatu lipskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

- Pan Pułkownik dożył sędziwego wieku, a jego życie to piękna karta z historii Polski. Większość z nas tu obecnych długo mogłaby wyliczać zasługi, za które winniśmy mu wdzięczność. Był bowiem dla nas przyjacielem, wychowawcą, wzorem i przewodnikiem.
Pan Władysław Owczarek był przede wszystkim wielkim człowiekiem i patriotą, a także niezłomnym społecznikiem.

Jak sam często podkreślał, swoją młodość poświecił walce z "zarazą faszystowską i gangreną bolszewicką" - mówił w swoim przemówieniu Paweł Jędraszek, wicestarosta lipski.
Ostatnią posługę pułkownikowi "Buli" oddali żołnierze Wojska Polskiego honorową salwą na cmentarzu parafialnym. Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojsk Powietrznych z Radomia, która na zakończenie uroczystości zagrała utwór "Śpij kolego".

Władysław Bula zmarł w wieku 94 lat.
Władysław Bula zmarł w wieku 94 lat.

Władysław Bula zmarł w wieku 94 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie