Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty pobierania wymazów w Grójcu i Skaryszewie już nie działają. Jak będą badać obcokrajowców na koronawirusa?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W punkcie Drive Thru w Skaryszewie pobierane były wymazu do  bezpłatnych testów na koronawirusa od pracowników sezonowych z regionu radomskiego.
W punkcie Drive Thru w Skaryszewie pobierane były wymazu do bezpłatnych testów na koronawirusa od pracowników sezonowych z regionu radomskiego. Urząd Miasta i Gminy Skaryszew
Po zaledwie miesiącu funkcjonowania zlikwidowano punkt Drive Thru w Grójcu i Skaryszewie, w których wymazy do badań na koronawirusa pobierano od pracowników sezonowych z regionu. Jak słyszymy zamknięto je, bo było małe zainteresowanie. Co może dziwić, bo tylko w Grójcu na kwarantannie jest ponad 2,7 tysiąca obcokrajowców. Teraz wymazobusy będą jeździły do gospodarstw.

Punkty Drive thru, czy też Test&go to tworzone doraźnie miejsca, w których pobierane są wymazy do testów na koronawirusa. Stworzenia mobilnych punktów zapowiedział wiosną minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Byli w nich na koszt państwa "testowani" pracownicy sezonowi z gospodarstw rolnych.

Otwierane z hukiem, zamykane po cichu

W regionie radomskim powstały dwa takie miejsca. Najpierw, pod koniec maja uruchomiono punkt w Grójcu. teren oddał i przygotował samorząd powiatu grójeckiego. Niewiele później drive thru ruszył w Skaryszewie, dla pracowników także z powiatu białobrzeskiego. Skaryszewski punkt otwierał w świetle kamer wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, bo w obu miejscach wymazy pobierali żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej we współpracy z Odziałem Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Po miesiącu oba zostały zamknięte, ale już po cichu.W biurze prasowym Wojsk Obrony Terytorialnej usłyszeliśmy, że nie było zainteresowania testami.

- Nasza współpraca z KRUS oraz z sanepidem nie zakończyła się, a jedynie zmieniła formę na bardziej adekwatną do zmieniających się w czasie pandemii warunków. Żołnierze rozpoczęli nowe działania, mające na celu wspierania służby zdrowia. Zostało wydzielonych siedem zespołów, które pobierają wymazy od obcokrajowców mobilnie - czyli w miejscach ich zakwaterowania - informuje Marlena Rosłaniec, rzecznik prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Piszą do ministra

Informację o likwidacji punktu ze zdziwieniem i zaskoczeniem przyjął samorząd powiatu grójeckiego. Starostwo otrzymało tylko informację o zaprzestaniu jego działania. Powiat podjął już działania w tej sprawie, odbyło się też posiedzenie komisji rolnictwa Rady Powiatu grójeckiego, w którym uczestniczyli przedstawiciele grójeckiego sanepidu i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Za darmo testy mają wykonywani właśnie ubezpieczeni w KRUS. Podczas posiedzenia komisji usłyszeliśmy, że na przykład na liście było 20 pracowników, a na testy przychodziło 10. Zgłaszały się z kolei osoby, których na iście z KRUS nie było - mówi starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

Ich nie badano, bo zgodnie z przepisami bezpłatny test wykonywany jest tylko ubezpieczonym i to wyłącznie w kasie rolniczej.

- Przepisy są niespójne, ale problem pozostaje - nie ukrywa Krzysztof Ambroziak. - Dlatego napisaliśmy w tej sprawie do ministerstwa rolnictwa, bo u nach pracowników sezonowych jest naprawdę bardzo wielu. Prosimy o uregulowanie tej sprawy. proponujemy, żeby może testy wykonywać już na granicy, choćby takie szybkie testy - dodaje.

Bez szybkiego sprawdzenia, czy wśród zatrudnionych nie ma zakażeń koronawirusem sytuacja w powiecie może zrobić się niebezpieczna. Mieszkańcy boją się, bo w tym powiecie były duże ogniska zakażeń i wielu chorych. Szybkiemu testowaniu miały służyć właśnie mobilne punkty.

W czwartek 16 lipca w powiecie grójeckim na kwarantannie było 2.717 obcokrajowców. U około 10 przebadanych w grójeckim punkcie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Każdego dnia straż graniczna kieruje na nią nawet po kilkuset cudzoziemców przyjeżdżających do gospodarstw w regionie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie