Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty pogotowia ratunkowego w regionie do likwidacji? Wojewoda zapewnia, że nie

Robert Galiński
(ilustracja)
(ilustracja)
Kwestia reorganizacji ratownictwa medycznego w regionie był przedmiotem konsultacji społecznej wojewody Jacka Kozłowskiego oraz radnych powiatów.

Główne założenia zmian

Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek z 43 do 12 oraz przyporządkowanie gmin i miejscowości do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (powiatu).

Zwiększenie liczby karetek dziennych (pracujących między 10.00 a 22.00). Zmniejszenie liczby centrów dyspozytorskich - w pierwszym okresie do dwunastu, docelowo do pięciu. Jeden punkt odbioru zgłoszeń dysponować będzie znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), co ułatwi wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Radomiu. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przedstawił plan reorganizacji ratownictwa medycznego w latach 2011 - 2014.

- Zapewniam, że żaden punkt oczekiwania ratownictwa medycznego w Radomiu i powiecie radomskim nie zostanie zlikwidowany, bowiem nie mamy żadnej innej alternatywy - tłumaczył Jacek Kozłowski wojewoda mazowiecki. Chodzi o to, że sprzęt, który dzisiaj jest wykorzystywany w pogotowiach ratunkowych musi służyć nadal, bo najzwyczajniej nie ma innego. Zespoły będą tylko skupione w większych grupach i będą działać na większym terenie. Przeobrażanie struktur mazowieckiego ratownictwa medycznego ma na celu profesjonalizację tej dziedziny medycyny w naszym województwie. Co za tym idzie lepszą i skuteczniejszą działalność.

Radom zaniepokojony

Spotkanie wojewody mazowieckiego z radnymi z Radomia i powiatów, było pokłosiem zaniepokojenia samorządowców, którzy, jak sami przyznają nie do końca byli informowani przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w jaki sposób reorganizacja ratownictwa medycznego zostanie przeprowadzona na terenach byłego województwa radomskiego.

Mówił o tym starosta radomski Mirosław Ślifirczyk: - Rozbieżność, jakie się pojawiły w temacie nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym z dnia 30 listopada 2010, to skąpa ilość informacji, które jasno określą w jaki sposób będzie ona wprowadzona w życie na naszym terenie - tłumaczył starosta. - Nie do końca było wiadomo, gdzie będą rozmieszczone punkty oczekiwania i jaka będzie liczba zespołów zapewniająca bezpieczeństwo medyczne dla mieszkańców Radomia i powiatów.

Wszystkie wątpliwości starał się rozwiązać odpowiadając na pytania Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody mazowieckiego do spraw ratownictwa medycznego. Nie wszystkie zostały rozwiane i na pewno można się spodziewać kolejnych debat w tym temacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie