Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska chce odbudować Zamek Królewski w Radomiu. Obiekt ma służyć wielu pokoleniom

Janusz Petz
Elementy wyposażenia zamkowego już są. Ufundowano repliki dawnych armat, które ustawiano na murach miasta.
Elementy wyposażenia zamkowego już są. Ufundowano repliki dawnych armat, które ustawiano na murach miasta. Kolegium Odbudowy Zamku
Rada Miejska Radomia stosunkiem głosów 16 za, 2 przeciw i 6 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie rewitalizacji Zamku Królewskiego w Radomiu. Do decyzji o odbudowie zabytku jest jednak dość daleko.

- Zamek Królewski zawsze był najważniejszym obiektem Miasta Kazimierzowskiego, gdzie zapadały bardzo ważne decyzje dla naszego miasta, ale też państwa - mówił podczas wtorkowej sesji rady miejskiej Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.

Problem właścicielski

Główny budynek zamku, którego pozostałością są dwie kondygnacje obecnej plebanii kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela, był w dawnych czasach głównym obiektem całego zespołu urbanistycznego.

Oprócz tak zwanego Domu Wielkiego były jeszcze dwie wieże komunikacyjne oraz krużganki i obiekt jadalny. Ten ostatni budynek znany jest w Radomiu jako Dom Starościański, użytkowany obecnie przez Polską Akademię Nauk. - Rewitalizacja zamku może potrwać od 4 do 5 lat. Na razie najważniejszą kwestią jest uregulowanie stanu własności - mówił Jarosław Kowalik. Obecnie teren ten należy do parafii świętego Jana Chrzciciela. Pomysł jest taki, aby własność kościelną przenieść na miasto. Aby tak się stało, miasto musiałoby dogadać się z Kościołem w sprawie ewentualnej zamiany działek, albo kompensaty finansowej. Pomysł zyskał przychylność radomskiej kurii diecezjalnej.

Pomysł na zamek

Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu ma już pomysł jak w przyszłości zagospodarować pomieszczenia zamkowe. Na drugiej kondygnacji budynku miałoby powstać Europejskiej Centrum Demokracji Szlacheckiej. W centrum tym mogłyby być pokazywane zabytkowe dokumenty związane z Konstytucją Nihil Novi, ale też inne historyczne dokumenty. Zdaniem Jarosława Kowalika w posiadaniu obecnego Sejmu jest wiele takich dokumentów, które z racji szczupłości miejsca w obiektach polskiego Parlamentu nie są eksponowane. Pomysł opiera się na założeniu, że ważne dokumenty byłyby prezentowane nie tylko w stałych ekspozycjach, ale także w nowoczesnej formie multimedialnej pokazującej tworzenie się różnych form demokracji w Polsce i na świecie. Na pierwszej kondygnacji, czyli obecnej piwnicy byłoby lapidarium z zabytkami odkrytymi podczas prowadzenia prac archeologicznych. Na ostatniej kondygnacji powstałoby z kolei Muzeum Świętego Kazimierza Królewicza. W tym przypadku miałyby tu trafić zabytki przechowywane w parafiach Diecezji Radomskiej, które są niekonserwowane i nieeksponowane. Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego liczy ponad 100 członków - osób wywodzących się z bardzo różnych środowisk radomskich, społecznych, biznesowych, samorządowych.

Potrzeba milionów

Szacuje się, że sama odbudowa obiektu do tak zwanego stanu surowego może kosztować 4-5 milionów złotych. Inicjatorzy mają zwolenników również poza Radomiem. Przewodniczącym Rady Programowej jest profesor Andrzej Kadłuczka z Krakowa oraz profesor Maria Lewicka z Warszawy. Podczas obrad radni pytali o źródła finansowania odbudowy zamku, ale też o konkretne oczekiwania Kościoła. Uchwałę w sprawie rewitalizacji zamku poparło 18 radnych, z różnych opcji, a 6 wstrzymało się od głosu. Przeciwko byli Marek Szary i Andrzej Sobieraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie